LRT. Mokslininkai įspėja dėl paauglių priklausomybės nuo ekranų: nemoka priimti sprendimų, kenčia mokslai, šlubuoja sveikata

Pagal LRT „Labas rytas, Lietuva“.

Gulimasis miegoti ir kėlimasis su išmaniuoju telefonu, pusryčiai prie ekrano, nuolatiniai pranešimai – priklausomybės nuo ekranų tema tampa vis aktualesnė, o mokslininkai tiesmukai rėžia: laiką prie ekranų riboti būtina. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viena iš Skaitmeninės etikos centro įkūrėjų Renata Gaudinskaitė ir šio centro ekspertas, „Romuvos klinikos“ psichiatras, psichoterapeutas Mindaugas Jasulaitis sako, kad to net nejausdami, paaugliai tampa priklausomi nuo ekranų, prastėja jų mokymosi rezultatai ir sveikata.

Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai, vadovaujami Filosofijos fakulteto Psichologijos instituto profesorės bei mokslinių tyrimų vadovės, klinikinės psichologės Romos Jusienės, tvirtina, kad vaikai prie ekranų turėtų praleisti tam tikrą laiką. Pasak laidos viešnios Renatos Gaudinskaitės, mokslininkai šiuo klausimu yra labai griežti.

„Iki dviejų metų vaikas visiškai neturėtų leisti laiko prie ekranų – nulis laiko. Iki penkerių metų vaikui rekomenduojama prie ekranų praleisti valandą laiko per parą. Vaikui iki 11 metų – dvi valandos laiko per parą. Trys valandos rekomenduojamos paaugliams iki 14 metų. Tai yra bendras ekranams skiriamas laikas, įskaitant ir pramogas, ir pamokas“, – dėsto Skaitmeninės etikos centro įkūrėja. (…)

Dabartiniai paaugliai jau gimė interneto apsuptyje, pastebi „Romuvos klinikos“ psichiatras, psichoterapeutas Mindaugas Jasulaitis. Laidos svečias ironizuoja, kad dabartiniai paaugliai „praktiškai gimė su mobiliaisiais telefonais rankose“. Vis tik, pasak psichiatro, pats internetas nėra kažkokia blogybė, tiesiog per ilgas laiko praleidimas prie jo yra žalingas mūsų sveikatai. (…)

Jaunų žmonių tam tikros galvos smegenų žievės dalys dar nėra pakankamai susiformavusios, sako psichoterapeutas. Pasak jo, per ilgas laiko praleidimas prie ekranų ilgainiui daro rimtą poveikį tam tikroms smegenų žievės dalims.

„Pavyzdžiui prefrontalinė žievė, kuri yra atsakinga už sprendimų priėmimo ir impulsų kontrolę. Šita sritis visiškai susiformuoja apie 25-tuosius žmogaus gyvenimo metus ir vėliau. Pokyčius smegenyse rodo funkcinio magnetinio rezonanso tyrimai, – pasakoja M. Jasulaitis. – Tai pamatuojami dalykai. Prefrontalinėje žievėje mažėja pilkosios medžiagos kiekis. Tai reiškia, kad dabartiniai vaikai ir paaugliai dėl perteklinio interneto naudojimo turės realius apčiuopiamus pokyčius, priimant kognityvinius sprendimus, tai gali paveikti jų akademinius rezultatus, jų gebėjimą valdyti impulsus ir jų elgesį.“ (…)

Kaip tėvams suprasti, kad vaikas prie ekranų praleidžia per daug laiko? Psichoterapeutas tikina, kad tai nustatyti nėra sunku. Jei vaiko laisvalaikis prie ekranų atima pasibuvimą ir žaidimus lauke, pamokų darymą bei bendravimą su šeimos nariais, tai jau yra vienas iš rimtų įspėjimo ženklų, kad interneto vaikas gauna per daug, sako M. Jasulaitis. (…)