Asmeninis produktyvumas

Skaitmeninis raštingumas

Kodėl čia kalbame apie asmeninį produktyvumą? Nes ypač svarbu suvokti, kad skaitmeninės transformacijos eroje išmanieji įrenginiai gali turėti tam didelės įtakos.

Išmaniųjų telefonų įtaka mūsų gyvenimui neginčijama. Tai ypač naudingi įrankiai, padedantys mums dirbti ar atsipalaiduoti, bet taip pat ir neigiamai veikiantys daugelį mūsų gyvenimo sričių – nuo miego kokybės iki gebėjimo sutelkti dėmesį ilgiau nei 40 sekundžių.

Ar žinote, kaip išmanieji įrenginiai veikia mūsų kūrybiškumą? Žudo jį. Kūrybiškumui reikalingas… nuobodulys ir leidimas mūsų mintims tiesiog klaidžioti – to nebeliko, nes kiekvieną laisvą minutę užpildome žiūrėjimu į telefoną. Ar jūs tebemokate nuobodžiauti?

Naudojimosi išmaniaisiais telefonais poveikis

  • Keičia mūsų smegenis fiziniu lygmeniu. Pavyzdžiui, Kanados Makgilio universiteto atliktas smegenų tyrimas nustatė, kad žmonių, kurie orientuodamiesi naudoja GPS, smegenų dalis, atsakinga už erdvinį mąstymą (hipokampas), yra sumažėjusi.

  • Daro įtaką mūsų emocinei būklei. Pensilvanijos universiteto atliktas tyrimas nustatė, kad laikas, praleistas socialinėse platformose („Facebook“, „Instagram“, „Snapchat“) lemia vienišumo jausmą ir gali sukelti depresiją.

  • Veikia mūsų miegą. Mes nešamės telefonus į lovą, ekrano šviesa veikia mūsų cirkadinius ritmus, kurie reguliuoja miego ir būdravimo ciklus.  Taip pat mes “paskęstame” telefone ir lieka mažiau laiko miegoti). 

Išmanieji keičia mūsų gebėjimą susikaupti ir atsiminti

Būdami „telefone“ mes ties niekuo ilgai neapsistojame – keičiame aplikacijas, straipsnius skaitome prabėgomis, o socialinės medijos įrašai – trumpi ir paviršutiniški. Taip ištreniruojame save nuolatos blaškytis ir ties niekuo ilgai neapsistoti.

Norėdami ką nors atsiminti, turime susikaupti. Tačiau susikaupti tampa sudėtinga. Atsiranda trumposios atminties „išsekimas“ nuo labai greito informacijos pasikeitimo. Mes taip pat esame vis labiau linkę „atiduoti“ dalį savo mąstymo išmaniosioms technologijoms.

Svarbiausi klausimai ir atsakymai

Patarimai, kaip geriau kontroliuoti savo laiką ir dėmesį naudojantis išmaniaisiais įrenginiais

Atlikite testą telefono naudojimo kompulsyvumui nustatyti (anglų kalba).

Matuokite laiką, praleidžiamą telefone. Kai kurie telefonų modeliai jau turi įdiegtas laiko matavimo funkcijas. Jei jūsų telefonas to neturi, galima parsisiųsti tam skirtų programėlių. Populiariausios šiuo metu yra „Moment“ ir „OFFTIME“ (Android). Arba galima ieškoti naujausių programėlių versijų, paieškos laukelyje įrašant raktinius žodžius „time tracking apps“.

Blokuokite labiausiai dėmesį įtraukiančias programėles. Tam, kad vakare telefone tokios programėlės neveiktų, naudokitės kitomis! Tokios programėlės kaip „SelfControl“ (Mac kompiuteriams), „Stay Focused“ (Chrome įdiegis), „Freedom↨ (tinka visoms platformoms) ar „OFFTIME“ (Andriod) padės išsaugoti laiką poilsiui arba šeimai. Prireikus, paieškos laukelyje įveskite „App blocking Apps“.

Screentime Genie – tai Stanfordo universiteto sukurtas algoritmas, kuris, atsakius į keletą nesudėtingų klausimų, pateiks gerų ir suasmenintų patarimų, kaip sumažinti laiką, praleidžiamą prie ekrano, kaip pagerinti miegą, susikaupimą ar pagerinti bet kokį kitą poreikį, kurį jūs nurodysite (anglų kalba). 

Puikus patarimų šaltinis, kaip organizuoti vakarienes be telefonų, išgyventi 24 valandų „atsijungimą“ ar užsiregistruoti 7 dienų iššūkiui, kurio metu kiekvieną dieną gausite elektroninį laišką su užduotimis sąmoningesniam telefono naudojimui ir savikontrolei: www.phonebreakup.com.

Kur kreiptis pagalbos?
Giliau besidomintiems

Knygos: Cal Newport “Digital Minimalism”, Catherine Price “How to Break Up with your Phone”, Nicholas G. Carr “The Shallows”

Informaciją parengė skaitmeninio verslo psichologė Lina Žemaitytė-Kirkman. Jei norite daugiau informacijos apie tai, kokį poveikį išmanieji įrenginiai daro mūsų smegenims ir asmeniniam produktyvumui, jei domitės skaitmenine psichologija ar vartotojų elgsena internete arba turite bet kokį kitą klausimą ar pasiūlymą – susisiekite su mumis.