Saugumas

Skiltis skirta tėvams ir globėjams

Internetas – puiki vieta bendrauti, tyrinėti, atrasti, mokytis ar žaisti žaidimus, bet čia taip pat svarbu nuolat galvoti ir apie saugumą – kaip išsaugoti privatumą ir informaciją, kaip apsisaugoti nuo įsilaužimų ir virusų.

Internetinės tapatybės vagystės gresia ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Išsaugoti vaiko tapatybę gali būti nelengva – vaikams prireikia laiko ir ilgų pokalbių su suaugusiaisiais, kol jie ima suprasti, kokia informacija internete dalintis saugu ar kaip tinkamai naudoti privatumo nustatymus.

Kasdien naudodamiesi internetu, apie save jame pasakome labai daug ir didžiąją dalį mūsų duomenų įrašo ir saugo kiti: šeima, mokykla, verslo ar kitos organizacijos. Verta žinoti, kaip galime apsaugoti savo duomenis ir privatumą.

Norėdami išsaugoti savo informacijos privatumą ir įrenginių saugumą, laikykitės patarimų:

Saugokite slaptažodžius.

Daugybė žmonių skirtingoms paskyroms naudoja tą patį slaptažodį ir jį dažnai labai lengva atspėti, pvz., 12345678, žodis „slaptažodis“ arba kokį kitą populiarų žodį ar frazę. Norėdami užkirsti kelią atspėti jūsų slaptažodį ir pasiekti asmeninę informaciją ar „nulaužti“ jūsų paskyrą, įsitikinkite, kad jūsų slaptažodžiai yra stiprūs ir nesidalinkite jais su niekuo. Kurdami stiprų slaptažodį, naudokite mažąsias ir didžiąsias raides, skaičius, simbolius ar net naudokite sakinį kaip slaptažodį.

Ir vaikams, ir tėvams patartina vengti per daug intensyviai dalintis turiniu.

Vaikams sudėtinga atskirti draugą nuo priešo internete. Be to, vaikai linkę dalintis mokyklos, klasės, draugų nuotraukomis ar su jais susijusia informacija. Nors iš pirmo žvilgsnio tai atrodo nepavojinga, iš tiesų tai medžiaga tiems, kurie siekia pavogti vaiko tapatybę, tyčiotis ar vilioti. Tėvai taip pat linkę per daug dalintis su vaikais susijusia informacija, dažnai net nesusimąstydami, kad taip atveria kelią įvairioms rizikoms. Svarbu kuo anksčiau nustatyti taisykles, su kuo vaikai gali bendrauti internete. Neleiskite vaikams susidraugauti su žmonėmis, kurių realiame gyvenime nepažįsta. Atidžiai peržiūrėkite vaiko naudojamas programėles. Tų, kurios neturi privatumo nustatymų arba bereikalingai nustato vaiko buvimo vietą, atsisakykite. Vaikai mokosi sekdami pavyzdžiu, būkite juo.

Nieko nėra privataus.

Nors jauniems žmonėms skaitmeninė erdvė šiuo metu yra labiau namai nei bet kuriai kitai kartai, vaikai ir paaugliai visgi turi išmokti įvertinti savo elgesio internete pasekmes.

Viena didžiausių jaunimo klaidų yra manyti, jog tai, ką jie veikia internete, yra „privatu“. Jie siunčia žinutes ar nuotraukas draugams manydami, kad jomis daugiau niekas nesidalins, tačiau gali įvykti priešingai, dėl neapdairumo, ar, deja, tyčia.

Blogiausia, kai intymi nuotrauka nusiunčiama tuo metu svarbiam žmogui, su kuriuo ateityje santykiai gali ir nesusiklostyti. Jauniems žmonėms sunku įvertinti savo veiksmų pasekmes ateities perspektyvoje. Jei santykiai nutrūksta, pas vieną iš poros lieka galingas kompromituojantis ginklas, kurį bet kada galima panaudoti prieš savo „ex“.

Privatumo pamokos svarbios bet kokio intymaus dalinimosi internete atveju. Priminkite vaikams, kad net pokalbiai akis į akį internete nėra privatūs. Netgi pradingstančios nuotraukos, kaip „Snapchat“ ar „Facebook“ stories“, kur turinį galima matyti tik tam tikrą trumpą laiko tarpą – nėra saugu: kiekvienas, kuris pamato pasidalintą informaciją, gali spėti ją įrašyti ar nufotografuoti ir išsaugoti. Patarkite vaikams internete nedaryti to, ko nedaro esant šalia kitų žmonių.

Žinokite, kad sukčiai irgi yra išmanūs.

Jaunimas dažniausiai gerai žino, kaip konstruojami sukčiavimo atvejai internete, tačiau neretai savimi pasitiki per daug ir nepastebi naujų kibernetinių grėsmių.

Kibernetiniai nusikaltėliai nuolat ieško naujų būdų prigauti auką internete ir kartais įkliūva net ir gerai technologijas išmanantys asmenys. Nusikaltėliai nuolat keičia taktikas. Priminkite vaikams posakį: „jei skamba per gerai, kad būtų tiesa, tai ko gero ir nėra tiesa“. Svarbu iškart nepasitikėti bet kuria žinute, pasiūlymu ar išpardavimu. Nesuteikite vaikams galimybių patiems pirkti internetu, kol jie galės atskirti, kas yra legalu, o kur – sukčiavimas.

Atsisiunčiamas turinys.

Filmų ar muzikos atsisiuntimas ar tiesioginės peržiūros / klausymasis internete gali būti legalu arba nelegalu, priklausomai nuo to, iš kur gaunate turinį.

Piratinis turinys keliauja be tėvų kontrolės, reklamos iššoka netikėtai, kartais tame turinyje įdiegiamos pornografijos programos. Tai turinys, keliantis kenkėjiškų programų riziką šeimos įrenginiams, iš to pelnosi nusikaltėliai, didėja susidūrimo su sukčiais rizika.

Visi šeimos nariai turi suprasti piratinio turinio vartojimo pasekmes – tai yra nelegalu. Ir žiūrintis ar klausantis asmuo, ir tas, kuris dalijasi – abu pažeidžia įstatymą. Čia rasite informaciją, kur galite klausyti ar žiūrėti turinį legaliai.

Svarbiausi klausimai ir atsakymai

Turiniu internete dalinkitės atsargiai

Neatskleiskite per daug asmeninės informacijos socialiniuose tinkluose, nes tai gali padėti žmonėms sekti, kur esate arba sužinoti daugiau apie jus. Prieš paskelbdami nuotrauką, pagalvokite, kokią informaciją ji suteiks, pvz., mokyklinė uniforma gali nurodyti kur mokomasi, o fone esanti informacija gali padėti nustatyti vietą. Kuo daugiau informacijos viešai skelbiate internete, tuo daugiau galimybių kažkam apsimesti jumis – pavogti jūsų tapatybę.

Kam reikalinga antivirusinė programa ir ugniasienė?

Norėdami, kad jūsų įrenginiai būtų saugūs, kompiuteriuose, planšetėse ir telefonuose įdiekite antivirusines apsaugas ir reguliariai jas atnaujinkite, kad apsisaugotumėte nuo naujausių virusų. Ugniasienės taip pat yra naudingos, nes sukuria barjerą tarp jūsų įrenginio ir interneto. Tai riboja ir gaunamą, ir siunčiamą informaciją ir saugo jūsų įrenginį nuo neprašytų svečių. Ugniasienė negali sutrukdyti parsisisiųti šnipinėjimo programėlių, tačiau ji gali perspėti, jei programa siunčia informaciją internetu be jūsų leidimo.

Ką daryti su nepageidaujamais laiškais?

Jei turite el. paštą, greičiausiai gausite nepageidaujamų laiškų, reklamuojančių produktą ar paslaugą, siunčiamų dideliam skaičiui žmonių. Jei atsakote į tokius pranešimus spustelėdami juose esančią nuorodą arba net ir nuorodą „atsisakyti prenumeratos“, jūs tik informuojate siuntėją, kad jūsų el. pašto adresas yra teisingas. Geriausia šlamštą iškart ištrinti, „pranešti apie šlamštą“ (report spam) ir pašto paskyroje nustatyti šlamšto  ar  nepageidaujamų siuntėjų el. paštų atpažinimo filtrus.

Kam reikalingos skirtingos paskyros?

Mėginti išvengti „šlamšto“ galima sukuriant dvi paskyras. Viena paskyra skirta bendrauti su šeima ir draugais, kita – kai prireikia kur nors internete prisiregistruoti.

Visgi, atkreipiame dėmesį, kad kuo daugiau turite paskyrų, tuo labiau pažeidžiami jūsų duomenys internete. Jaunimas linkęs įvairiose platformose kurti paskyras, kurių privatumas dažnai nebūna visiškai apsaugotas, o vėliau, nebenaudojant paskyros, ji lieka neištrinta. Tai problema, nes kiekviena nesaugi ar užmiršta paskyra yra papildoma galimybė pažeisti jūsų duomenų saugumą. Be to, nebereikalingose paskyrose, prie kurių šeimininkas nebeprisijungia, nes pamiršo slaptažodį, gali atsirasti turinio, kuris gadins jūsų reputaciją. Todėl pamokykite vaikus nekurti nereikalingų paskyrų, prieš kuriant naują paskyrą, paprašyti jūsų leidimo, be to – ištrinti senas, nebenaudojamas paskyras.

Geriau neatidarinėti nuorodų ir prisegtukų iš nežinomo adresato, nes juose gali būti virusų arba nuoroda į svetainę, kuri automatiškai atsiunčia kodą ar informaciją, galinčią užkrėsti jūsų įrenginį.

Kaip veikia reklamos, influenceriai ir rėmimai?

Naudodamiesi internetu vaikai pamato daug reklamos žinučių ir pardavimo pasiūlymų. Net naudojantis tėvų kontrolės įrankiais ar blokuojant reklamas, dalis žinučių vis tiek vaikus pasiekia. Taip yra todėl, kad socialiniai tinklai garsių nuomonės formuotojų (influencerių) remiamą ar reklaminį turinį dažnai pateikia kaip tikrą nešališką apžvalgą. Vaikai nesąmoningai tampa reklamų, kurias kuria jų mėgiamos asmenybės, vartotojais. Paaiškinkite vaikams reklaminių įrašų esmę ir pamokykite vaikus atskirti reklaminį turinį internete. #ad, #spon ir #Sponsored yra svarbūs jo ženklai. Čia pravers ir kritinio mąstymo įgūdžiai.

Kur kreiptis pagalbos?

Tai priklauso nuo asmens duomenų vagystės priežasties ir pasekmių:

  • Susidūrus su elektroniniu nusikaltimu ir norint, kad būtų atlyginta padaryta žala bei surastas kaltininkas, reikėtų kreiptis į policiją.
  • Jeigu įvyko kibernetinis incidentas, praneškite apie jį Nacionaliniam kibernetinio saugumo centrui (NKSC).
  • Kai kuriais atvejais reikėtų kreiptis ir į Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją.

Tiriant incidentus, šios institucijos bendradarbiauja pagal Kibernetinio saugumo įstatymą.