Skiltis skirta tėvams ir globėjams
Sekstingas (angl. sexting) – žodžių „sex“ ir „texting“ junginys. Sekstingas – atvirai seksualaus turinio žinučių, apnuogintų ar nuogų kūnų nuotraukų, filmukų siuntimas ar gavimas naudojantis bet kokiomis skaitmeninėmis technologijomis.
Jaunimas šio žodžio reikšmę žino, tačiau tarpusavyje dažniau naudoja žodį „nude“.
Turinys dažniausiai būna sukurtas ir skirtas tam tikram žmogui, kuriuo pasitikima, tačiau nutinka ir taip, kad minėtu turiniu be leidimo pasidalinama plačiau. Dažnai sekstingas siejamas su paaugliais, tačiau kartais taip nutinka ir neįžengusiems į paauglystę vaikams.
NSPCC/Childline (Didžioji Britanija) dar 2013 m. atlikto tyrimo duomenimis, 6 iš 10 paauglių sako, jog jų buvo prašoma pasidalinti seksualiomis nuotraukomis arba video.
13 proc. jaunuolių siuntė savo nuogo ar beveik nuogo kūno vaizdus savo merginai ar vaikinui.
10 proc. jaunuolių siuntė seksualaus turinio žinutes ar vaizdus tam, kad nereiktų „atlikti realių seksualių veiksmų“
51 proc. matė kitus dalinantis žmogaus, kurį jie žino, nuogo ar beveik nuogo kūno nuotraukomis.
Projekto „deSHAME“ ataskaita, tiriamieji 13-17 metų.
Kodėl sekstingas įdomus jaunimui?
Jauni žmonės gali užsiimti sekstingu tyrinėdami savo seksualumą, juokaudami su draugais arba dėl socialinio spaudimo.
Yra atvejų, kai asmuo šantažuojamas ar verčiamas siųsti tokio pobūdžio turinį grasinant paviešinti asmeninę jo informaciją ar kitas nuotraukas draugams ar šeimai.
Gali būti ir taip, jog nuogo kūno vaizdas publikuojamas grupės susirašinėjime internete, užrašius žmogaus vardą, tačiau minimas asmuo neturi nieko bendro su vaizdu, kuris būna paimtas tiesiog iš interneto.
Tokie vaizdai kuriami įvairiais mobiliais įrenginiais ir technologijomis ir jais gali būti paprasta dalintis programėlėse ar socialiniuose tinkluose.
Ar sekstingas – tai įstatymo pažeidimas?
Pornografinio turinio vaizdų kūrimas, laikymas ir platinimas pažeidžia įstatymą. Šie veiksmai užtraukia baudžiamąją atsakomybę suaugusiems ir paaugliams nuo 14 metų. Taigi paauglys, norėdamas su artimu žmogumi pasidalinti tokia savo paties nuotrauka, jau gali pažeisti įstatymą.
Jeigu nuotrauka internete pasidalinta plačiau, jei svetainės, kuriose nuotrauka išplatinta, administratoriai atsisako nuotrauką pašalinti, galite kreiptis į policiją ar apie tai pranešti karštąja interneto linija.
Jeigu internetinis draugas prašo kokios nors asmeninės informacijos, kviečia susitikti, atsiunčia netinkamo ar trikdančio turinio nuotrauką, vaikas išsyk privalo pasakyti apie tai jums ar kitam patikimam suaugusiajam. Jeigu jums kelia nerimą internetinio vaiko pažįstamojo motyvai arba įtariate, kad tai gali būti suaugęs žmogus, praneškite apie tai.
Jeigu manote, kad suaugęs žmogus netinkamai kontaktuoja su vaiku – prašo nusifotografuoti nusirengus, atlikti tam tikrus veiksmus, tarkime, masturbuotis ir filmuoti, fotografuoti, o po to nusiųsti tą informaciją, praneškite apie tai.
Svarbiausi klausimai ir atsakymai
Pagrindinis raktas – bendravimas. Reguliariai kalbėkitės su vaikais apie jų gyvenimą internete, domėkitės, kas jiems ten patinka, ką jie ten veikia, paliekant tam tikrą privatumo lygį, tenkinantį ir jus, ir vaiką. Jei vaikais jaus jūsų susidomėjimą ir norą jį palaikyti, labiau tikėtina, kad tuomet jūs ir būsite tas, kurio patarimo prireikus vaikas ieškos.
Patikinkite vaiką, kad nepriklausomai nuo to, ką jis yra padaręs, niekuomet nebus vėlu pasikalbėti apie sunkumus, užklupusius internete, kiek laiko jie besitęstų.
Įsitraukus į sekstingą, gali nukentėti jauno žmogaus emocinė pusiausvyra, savivertė ir santykiai. Paprastai jauni žmonės ypač pasitiki tais, su kuriais dalinasi intymiais vaizdais. Taigi jeigu kas nors, kam atsiųstas intymus vaizdas, juo pasidalina toliau be leidimo, gali ne tik sugriūti šie santykiai, bet ir emociškai nukenčia žmogus, kuris pasitikėdamas pasidalino.
Nuogo ar pusnuogio kūno vaizdai turi didelę įtaką jaunimo tarpe, ypač jei juose – bendraamžiai. Tai lemia didelį pasidalinimų skaitmeninėje erdvėje skaičių, o žinojimas, kad bendraamžiai ar didelė nepažįstamų žmonių grupė pamatė nuotrauką, kuri buvo skirta vienam asmeniui, gali sukelti emocinį nusiminimą ar apmaudą.
Visų pirma, stenkitės išlikti ramūs. Štai keletas žingsnių, kurie gali padėti sumažinti neigiamą incidento poveikį.
Pasikalbėkite su vaiku apie tai, kaip ir kodėl nuotrauka buvo sukurta ir pasidalinta. Pasistenkite išlikti ramūs ir nevertinantys. Vaikas galėjo būti įsitraukęs į kokias nors rizikingas veiklas ir tuo galėjo pasinaudoti kiti žmonės, tačiau tai dar nereiškia, kad vaikas yra visiškai atsakingas už tai, kokiais būdais nuotrauka buvo pasidalinta.
- Būkite palaikantys. Vaikui bus itin sunku apie visa tai papasakoti, taigi, jam reikalinga jūsų pagalba ir atjauta.
- Būkite smalsūs. Patikinkite vaiką, kad esate čia tam, kad jam pagelbėtumėte ir jį paremtumėte. Paprašykite papasakoti visus faktus. Tai greičiausiai bus trikdantis ir sunkus pokalbis, tad pasistenkite neteisti uždavinėdami klausimus.
- Imkitės veiksmų. Neatidėliokite – stabdyti tolesnį dalijimąsi turiniu geriau veikiant anksčiau nei vėliau.
- Jei vaikas nuotrauka pasidalino socialinių tinklų platformoje, ištrinkite ją nedelsiant.
- Jei nuotrauka buvo nusiųsta kitam asmeniui, susisiekite su juo ir paprašykite nuotrauką ištrinti, kad ja nebūtų pasidalinta kada nors vėliau. Būkite tikri, kad įstatymai jūsų pusėje: už tokio pobūdžio nuotraukos laikymą ar persiuntimą yra numatyta baudžiamoji atsakomybė.
- Jei manote, kad nuotrauka pasidalinta plačiau, ieškokite papildomos pagalbos. Jūsų vaiko draugai gali papasakoti, kur nuotrauką pamatė ir kas ja dalinosi.
- Patikrinti, kur dar internete gali būti publikuota vaiko nuotrauka, galite naudodamiesi paieškos sitema – suveskite vaiko vardą ar naudotojo vardą – „niką“. Paieška bus tikslesnė, jei naudosite kabutes ir papildomus paieškos žodžius, pvz.: „Vardenis Pavardenis“ + vietovė.
- Jei kiti žmonės nuotrauka pasidalino socialiniuose tinkluose, praneškite atitinkamo socialinio tinklo suteikiamais įrankiais: reporting to Facebook, reporting to Instagram, reporting to Snapchat, apie netinkamą turinį pranešti kviečia ir TikTok bei Youtube.
- Jeigu nuotrauka internete pasidalinta plačiau, jei svetainės, kuriose nuotrauka išplatinta, administratoriai susisiekus atsisako nuotrauką pašalinti, galite apie tai pranešti karštąja interneto linija.
Šio amžiaus grupės jaunimas yra itin aktyvus internete, kuris yra pilnai integruota jų gyvenimo dalis. Didelė dalis jų bendravimo vyksta ten. Dažniausiai jie internetu naudojasi neribotai, ir bet kokią suaugusiojo priežiūrą traktuos kaip asmeninio privatumo pažeidimą. šiame amžiaus tarpsnyje būdinga ieškoti naujų potyrių, rizikuoti, atrasti augantį seksualumą, nors jų pažeidžiamumas kalbant apie bendraamžių spaudimą, ir galimas supratimo apie seksą ir santykius trūkumas gali tapti rizikos faktoriumi įsivelti į sekstingą. Todėl itin svarbu padėti jaunuoliams ugdyti savivertės jausmą, pagarbą kitiems, įgalinti juos atpažinti bendraamžių spaudimo apraiškas arba traumuojančius santykius bei suformuoti strategijas, kaip padaryti teisingus pasirinkimus internete.
Štai keletas galimų veiksmų siekiant suteikti jaunuoliams palaikymą.
- Aptarkite spaudimą. Dažnai seksualaus pobūdžio turiniu dalintis prašo partneris ar bendraamžiai. Jaunuoliai kartais jaučia spaudimą paprašyti tokios nuotraukos patys, arba nusiųsti savo siekiant pritapti, ar būti tam tikros grupės draugų nariu. Aptariant su vaiku bendraamžių spaudimą, sveikus santykius ir savigarbą, galima padėti jam suprasti, kas gi yra traumuojantys santykiai arba draugystės ir kur ieškoti pagalbos, jei ji reikalinga. Atlaikyti spaudimą įsitraukti į abejotinas veiklas ar žinoti, kad pažeidei įstatymus – yra nemenkas iššūkis, tačiau jis lengviau atlaikomas žinant, kad tėvų parama – čia pat.
- Pasikalbėkite apie sutikimo svarbą ir pagarbą internete. Pasidalinimas bet kokiu turiniu, priklausančiu kitam asmeniui nepaklausus jo leidimo gali sugriauti santykius ir užgauti žmonių jausmus. Tai tampa dar akivaizdžiau kalbant apie intymias nuotraukas. Pasikalbėkite su vaiku apie etiketą internete ir įvairius dalykus, kuriems reikalingas sutikimas. Jei jaunuolis nėra tikras, ar turi kažkieno sutikimą, ar ne, svarbu atsiminti, kad būtina paklausti.
- „Pagalvok prieš publikuodamas“. Pokalbis apie privatumą ir turinio dalinimąsi internete yra būtinas. Jei bent viena nuotrauka pasidalinta, gali būti labai sunku sukontroliuoti, kur ji nukeliaus toliau. Net esant įsitikinus, kad pasitiki asmeniu, kuriam nuotrauką siunti, ja gali būti pasidalinta su kitais ir ji gali būti publikuota bet kur viešai.
- Aptarkite galimas pasekmes. Turėjimas, dalinimasis bei seksualaus pobūdžio nepilnamečių vaizdų sukūrimas yra neteisėta veikla netgi tiems, kurie fotografuoja save. Nors policija taiko sveiko proto principą ir nesiekia bereikalingai kriminalizuoti jaunų žmonių, pakartotinai arba blogiems tikslams naudojant tokias nuotraukas, policija gali imtis rimtesnių veiksmų.
- Iš vaikystės – į paauglystę. Šio amžiaus jaunuoliai gali puoselėti santykius su vyresniais nei 18 metų partneriais. Tokie žmonės, įstatymo laikomi suaugusiais, gali patirti daug rimtesnes pasekmes, jei dalintųsi intymiomis jaunesnio partnerio nuotraukomis ar jų turėtų. Jos būtų traktuojamos kaip vaiko nuotraukos net jei po kurio laiko jam sukako 18 metų. Policijai svarbus laikas, kada nuotrauka buvo daryta. Be įstatymo pažeidimo, yra ir kitos pasekmės: jeigu to jauno žmogaus nuotrauka būtų „nuleakinta“, padariniai jo psihinei sveikatai, savigarbai ir santykiams būtų negatyvūs.
- Pasikalbėkite apie tai, su kuo jie gali pasikalbėti. Jeigu su vaiku reguliariai aptariate jo gyvenimą skaitmeninėje erdvėje ir drauge paliekant jam tam tikrą privatumo lygį, kuris tenkina ir jus, labiau tikėtina, kad nutikus sunkumams, vaikas kreipsis į jus. Patikinkite jį, kad niekuomet nėra per vėlu ieškoti pagalbos, nepriklausomai nuo to, ką jie yra padarę ar kiek ilgai tai besitęsia. Svarbu, kad jaunuoliai žinotų, kur dar gali sulaukti paramos, ar tai būtų patikimas mokytojas, ar pagalbos linija: „Jaunimo linija“, „Vaikų linija“.
- Kaip manai, kokio pobūdžio elgesys internete yra OK / ne OK arba priimtinas / nepriimtinas jeigu kalbame apie sveikus santykius?
- Kaip manai, kiek jauniems žmonėms įtakos turi tai, kuo žinomi žmonės / influenceriai / vlogeriai dalinasi internete?
- Ką galėtum padaryti, jei žinotum, kad kažkas iš tavo artimų žmonių patiria spaudimą dalintis tokiomis nuotraukomis, kuriomis jiems dalintis nesinori?
- Kaip tu atsilaikytum spaudimui pasidalinti intymia nuotrauka?
- Ką galėtum padaryti, kad padėtum kažkam, kieno nuogo nuotrauka pasidalinta internete?
- Su kuo galėtum pasikalbėti, jei kažkas negero nutiktų internete?
- Kokiais atvejais jaunam žmogui gali reikėti kreiptis į suaugusįjį pagalbos?
- „Vaikų linija“ – 116 111, kasdien 11-23 val. Pokalbiai nemokami ir konfidencialūs.
- „Jaunimo linija“ – 8-800-28888 (visą parą).
- „Tėvų linija“ – 8-800 90012 darbo dienomis 11-13 ir 17-21 val.
- Anonimiškai pranešti apie internete aptiktą netinkamą turinį galima čia.
- „Paramos vaikams centro“ socialinė kampanija „Mąstau, todėl nesiunčiu“
- Intymios paauglių nuotraukos – ką daryti joms pasklidus internete.
- Informacija apie skaitmeninį priekabiavimą (video anglų kalba, 1.5 min.).
- Childline.org.uk Apie spaudimą siųsti nuogo kūno vaizdus – „nudes“ (video anglų kalba, 5.5 min.).
- UK Council for Child Internet Safety Overview of Sexting Guidance (1 psl.)
- UK Council for Child Internet Safety Sexting in Schools and Colleges (50 psl.)
Turite klausimų?
Užpildykite formą ir mes atsakysime į jūsų klausimus: spauskite čia norėdami susisiekti
Informacija parengta pagal www.childnet.com, www.internetmatters.com, www.commonsensemedia.org