Tėvų kontrolė

Skiltis skirta tėvams ir globėjams

Suteikime vaikams saugią erdvę internete, kad jie galėtų smalsiai atrasti skaitmeninį pasaulį. Tėvų kontrolės įrankiais vadiname nustatymų, kurie padeda kontroliuoti, ką vaikas mato internete, grupes.

„Ofcom“ tyrimo duomenimis, Jungtinėje Karalystėje 9 iš 10-ties 5–15 metų amžiaus vaikus auginančių tėvų, taikančių tėvų kontrolės įrankius, teigia, jog tai naudinga.

Kitas tyrimas, nagrinėjęs daugiau nei 1000 Jungtinės karalystės paauglių, atrado, jog 65 proc. 11–16 metų jaunuolių palankiai vertina tėvų kontrolę, o 15 proc. jų teigia, jog tėvų kontrolė ir apribojimai turėtų būti panaikinti tik kai jiems sukaks 18 metų. 

Drauge su privatumo nustatymais, tėvų kontrolės įrankiai padės jums saugoti vaikus nuo netinkamo turinio ir negatyvių patirčių internete.

Kontrolės rūšys

Žodis „kontrolė“ gali suskambėti nejaukiai. Tačiau yra trys sritys, apie kurias privalome kalbėti ir kurias tėvai turi žinoti.

  • Tinklo lygmens kontrolė. Interneto tiekėjai siūlo tokią tėvų kontrolės galimybę kitose šalyse, deja, ne Lietuvoje.
  • Įrenginio lygmens kontrolė. Nustatoma pačiame įrenginyje, pvz., telefone, ir taikoma visur, kur tik įrenginiu bus naudojamasi, neatsižvelgiant į tai, kur ir kaip bus jungiamasi prie interneto.
  • Programėlės lygmens kontrolė. Ji nustatoma konkrečioje platformoje, kuria asmuo naudojasi. „Google“ ar „YouTube“ gali būti pavyzdys. Patikrinkite, ar kiekviename įrenginyje kontrolė nustatyta programėlėms, kuriomis vaikas naudojasi. 

Kaip veikia tėvų kontrolė?

Yra daugybė kontrolės variantų ir jie leidžia atlikti įvairiausių dalykų:

  • Filtruoti ir blokuoti tą turinį, kurio, jūsų nuomone, vaikui geriau nematyti, tarkime, smurtas ir pornografija.
  • Riboti, kokia informacija gali būti dalinamasi.
  • Nustatyti laiko, kurį vaikas gali praleisti prisijungęs, ribas.
  • Kontroliuoti laiką dienoje, kada vaikas gali naudotis internetu.
  • Sukurti skirtingus profilius, kad kiekvienas šeimos narys naudotųsi jam tinkamu prisijungimo prie interneto variantu.

Svarbiausi klausimai ir atsakymai

Nuo ko pradėti tėvams ir globėjams?

Nuspręskite, kas geriausia jūsų šeimai

Kalbant apie jūsų šeimos naudojimąsi technologijomis, puiki pradžia – šeimos susitarimas. Kartu tai gera proga pasikalbėti apie ribas. Svarbu įsitraukti į vaiko skaitmeninį pasaulį, kad ir pasidomint, kokios yra jo mėgstamiausios programėlės ar žaidimai ir kodėl jie jam patinka. Filtravimo mechanizmai, kuriuos nustatysite, laikui bėgant ir vaikui augant gali keistis ir tai galima peržiūrėti vėl visiems drauge. 

Paieškos sitemose parinkite saugios paieškos nustatymus. Užtikrinkite, kad kiekvienas prie interneto prisijungiantis vaiko naudojamas įrenginys būtų apsaugotas: mobilieji telefonai, planšetės, žaidimų konsolės. Aktyvuokite kiekvienos svetainės privatumo nustatymus. Pvz., „Facebook“ turi tokius privatumo nustatymus, kurie padės vaikui išvengti netinkamų reklamų. Kad vaikai nepasiektų netinkamo turinio netyčia paspaudę reklaminius skydelius („pop-up“), galite juos blokuoti. Pasikalbėkite apie interesus internete, drauge suraskite šaunias svetaines ir sutarkite dėl jų naudojimo. Valdykite vaiko naudojimąsi internetu. Vaikas gali būti nelinkęs jums pasipasakoti apie savo patirtis internete, jei manys, kad galite uždrausti juo naudotis, nors tam tikromis aplinkybėmis to gali prireikti.

Reguliariai patikrinkite savo turimus nustatymus

Vaikams augant ir jų gebėjimams naudotis technologijomis vystantis, tėvų kontrolės nustatymus jie gali mėginti apeiti ar atjungti. Nuo pat pradžių kalbėkitės su vaikais apie priežastis, dėl kurių tie nustatymai įjungti ir būtinybę juos gerbti. Reguliarus tėvų kontrolės filtrų patikrinimas gali būti jūsų šeimos susitarimo dalis.

Suteikite vaikams būtinų įgūdžių

Nė vienas tėvų kontrolės filtras nėra 100 proc. efektyvus apsaugant vaiką internete. Šie filtrai padeda siekiant apsaugoti jūsų patirtį internete, tačiau kadangi jie negali pasiūlyti šimtaprocentinės apsaugos, svarbu kalbėtis su vaikais apie skaitmenines rizikas ir būdus jas valdyti. Papasakokite vaikams apie jų amžiui tinkamus veiksmus, nuo paprasčiausiai į šalį padėto telefono ir papasakojimo suaugusiajam apie tai, ką pamatė, iki įrankių, skirtų pranešti apie netinkamą turinį, naudojimo.

Apsauga turi ribas

Nors jūs taikysite tėvų kontrolės įrankius, su netinkamu turiniu internete vaikas gali susidurti prisijungęs prie interneto pas draugą su kitu įrenginiu, kuriame tėvų kontrolės nebus. Todėl itin svarbu supažindinti vaiką su galimomis interneto rizikomis ir aptarti tinkamų ir netinkamų svetainių lankymo taisykles. Atviri ir nuoširdūs pokalbiai yra pagrindinis raktas į vaiko saugumą internete.

Išsamų praktinį gidą, kaip įdiegti tėvų kontrolę įvairiuose įrenginiuose ar programėlėse, siūlo „Internet Matters“.

Kur kreiptis pagalbos?