PIN vertinimo klausimynai ir metodikos suaugusiems

PIN vertinti skirti klausimynai

PIN vertinimui plačiausiai taikoma p
riklausomybės nuo interneto testas (IAT, angl. Internet Addiction Test) (Young, 1998), priklausomybės nuo interneto skalė (CIAS, angl. Chen Internet Addiction Scale) (Chen et al., 2003) ir šiame skyriuje pristatoma kompulsyvaus interneto naudojimo skalė CIUS (CIUS – Compulsive Internet Use Scale) (Meerkerk et al., 2003).  

Nors IAT buvo vienas iš pirmųjų šiai problemai vertinti sukurtų instrumentų ir dėl to yra sulaukęs didelio palaikymo bendroje populiacijoje, jo tikslumas yra mažesnis, palyginti su CIUS (Chen and Nath, 2016; Yong et al., 2017). 

Dar vienas PIN vertinti skirtas klausimynas – PIUQ-9 – tai trumpa devynių klausimų metodika, sudaryta naudojant pirminį, ilgesnį 18 klausimų Probleminio interneto naudojimo klausimyno metodikos variantą, kuris Lietuvoje nėra adaptuotas (Demetrovics, Szeredi, & Rózsa, 2008).

 

 

Diferencinei diagnostikai skirti klausimynai 

Tai devynių klausimų paciento sveikatos klausimynas-9, PHQ-9 (angl. Patient Health Questionnaire-9), skirtas depresijos simptomų sunkumo įvertinimui ir septynių klausimų generalizuoto nerimo sutrikimo klausimynas-7 (angl. Generalized Anxiety Disorder Questionnaire, GAD-7), skirtas įvertinti nerimo simptomų sunkumą.

Lietuviškos klausimynų adaptacijos tyrimo rezultatai (Pranckevičienė et al., 2022) atskleidė, kad PHQ-9 ir GAD-7 pasižymi tinkamomis formaliosiomis psichometrinėmis charakteristikomis, vidiniu suderinamumu ir konstrukciniu validumu.

Tačiau jų diagnostinis jautrumas nėra labai didelis, abu klausimynai tyrime dalyvavusių studentų populiacijoje pasižymėjo tendencija pervertinti simptomų išreikštumą, todėl rekomenduotini tik kaip žvalgybiniai, bet ne kaip diagnostiniai instrumentai.

Aukštesnius balus surinkę asmenys  turėtų būti papildomai vertinami kitais metodais, siekiant objektyviau nustatyti patiriamų psichologinių sunkumų lygį.

Klausimynai dėl kartu su PIN pasireiškiančių kitų psichikos sveikatos sutrikimų

Neretai PIN pasireiškia kartu su kitais psichikos ir elgesio sutrikimais (žr. skyrių PIN ir gretutiniai sutrikimai), todėl specialistams būtina įvertinti ir kitas galimas rizikas, tokias kaip žalingas alkoholio naudojimas. Tam skirtas AUDIT klausimynas.

Apie PIN VERTINTI skirtą kompulsyvaus naudojimosi internetu skalę CIUS (angl. Compulsive Internet Use Scale)
PIN VERTINTI: 14 klausimų kompulsyvaus naudojimosi internetu skalė CIUS-14
PIN VERTINTI: 9 teiginių PIN klausimynas (angl. Nine-Item Problematic Internet Use Questionnaire, PIUQ-9)
DIFERENCINEI DIAGNOSTIKAI: 9 klausimų paciento sveikatos klausimynas, PHQ-9 (diferencinei diagnostikai)
DIFERENCINEI DIAGNOSTIKAI: 7 klausimų generalizuoto nerimo sutrikimo klausimynas GAD-7
KITIEMS SUTRIKIMAMS: AUDIT, sutrikimų, atsiradusių dėl alkoholio vartojimo, nustatymo testas
Literatūros šaltiniai (PIN vertinimo instrumentai suaugusiems)