PIN prevencija

Technologijos padeda dalį buities, logistikos ar bendravimo klausimų spręsti paprasčiau, lengviau ir greičiau. Visgi, drauge su daugybe privalumų, technologijos atneša į mūsų kasdienybę ir nemažai rizikų, viena iš jų – PIN. Nustatyta, kad (PIN) susijęs su nuotaikos ir nerimo sutrikimais, neigiamai veikiančiais asmens kasdienį funkcionavimą ir gyvenimo kokybę (Gečaitė-Stončienė et al., 2021; Cai et al., 2021; Pohl et al., 2021).

Tai rimta psichikos sveikatos problema visame pasaulyje. Taigi pastangos technologijomis naudotis sąmoningiau gali prisidėti prie PIN rizikos mažinimo. 

Pagrindinės PIN prevencijos užduotys:

  • edukuoti visuomenę apie PIN;
  • sistemiškai ir koordinuotai mažinti PIN riziką, t. y. pastebėjus tam tikras rizikas, pasiūlyti asmeniui atitinkamą pagalbą;
  • užtikrinti aktyvų sprendimus priimančių institucijų, verslo atstovų (telekomunikacijos bei interneto paslaugų bei produktų tiekėjų, tinklapių valdytojų ir visuomenės įsitraukimą, rūpinantis PIN prevencija;
  • skatinti apriboti išmaniųjų technologijų naudojimą ugdymo įstaigose;
  • diegti sveikus skaitmeninių technologijų naudojimo įgūdžius ir ugdyti sąmoningumą;
  • kurti mokslu grįstas intervencijas PIN rizikoms mažinti.

PIN prevencija siekia subalansuoti skaitmeninių technologijų naudojimą, kai tenkinant informacijos paieškos, bendravimo ir pramogų poreikius, nekeliama rizika asmens psichoemocinei ir fizinei sveikatai.

 

PIN prevencija siekiama subalansuoti skaitmeninių technologijų naudojimą, kai tenkinant informacijos paieškos, bendravimo ir pramogų poreikius, nekeliama rizika asmens psichoemocinei ir fizinei sveikatai.

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, įvairaus amžiaus žmonės internetu naudojasi kasdien. Statistikos departamento 2022 m. duomenys rodo, kad internetu naudojosi 88 proc. 16–74 metų amžiaus Lietuvos gyventojų. Atitinkamai 16–24 metų amžiaus grupė internetu naudojosi 100 procentų. Pastebėta, kad 98 procentai pastarosios amžiaus grupės gyventojų internetą pasiekia per nuolat greta esančius išmaniuosius telefonus. 

Šiuo laikmečiu ir mūsų šalyje, ir Europos bei pasaulio mastu reikalinga globali darbotvarkė PIN ir skaitmeninio sąmoningumo svarbos bei prevencijos klausimais. 

PIN rizikos nei jų aspektai neminimi svarbiuose šalies dokumentuose: Lietuvos Valstybės pažangos strategijoje neužsimenama net ir apie skaitmeninį raštingumą, nors kalbama apie sumanią visuomenę ir siekį  kurti moderniausias informacines technologijas ir skaitmeninę infrastruktūrą bei taip pat pabrėžiama, jog „sveika gyvensena yra nuosekliai ugdoma nuo pat mažens ir skiriamas ypatingas dėmesys ligų prevencijai bei sveikatos išsaugojimui.“ 

Šiame metodinės medžiagos skyriuje apžvelgiamos asmeninės PIN prevencijos galimybės, PIN prevencijos ugdymo įstaigose, darbo vietoje bei šeimose, pristatomos rekomendacijos asmeniniams sveikiems skaitmeniniams įgūdžiams ugdytis ir palaikyti.

PIN prevencijos priemonių sritys
PIN įveikos įgūdžiai – kiekvienam
Asmeninė PIN atkryčio prevencija
PIN prevencija DARBO vietoje
PIN prevencija UGDYMO įstaigose
Išmaniųjų įrenginių gairės UGDYMO įstaigoms
Technologijų naudojimo valdymas UGDYMO įstaigose skirtingose šalyse
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistų vaidmuo ugdymo įstaigose
PIN prevencija ŠEIMOMS
Sveiki skaitmeniniai įgūdžiai – kiekvienam