Dalyvaujame: išmaniosios technologijos – probleminio interneto naudojimo iššūkiams spręsti

Prasidėjus Europos Psichikos sveikatos savaitei (gegužės 13-19 d.), skelbiame apie inovatyvų tarptautinį itin plataus masto tyrimą, įsibėgėjantį ir Lietuvoje. Projektą įgyvendina LSMU, partneris – Skaitmeninės etikos centras.

Susivieniję 14-os šalių mokslininkai, technologijų ekspertai ir jaunimas pasitelkia išmaniąsias technologijas kovai su interneto priklausomybėmis. Išmanioji programėlė, sukurta su paauglių pagalba, tarptautiniame moksliniame tyrime BootStRaP Europoje padės mokslininkams nagrinėti problemų keliančio interneto naudojimo rizikos veiksnius vertinant žmonių kasdienius įpročius skaitmeninėje erdvėje; tyrime dalyvauja ir Lietuvos jaunimas.

Prof. N. A. Fineberg, Hertfordšyro universitetas, Jungtinė Karalystė

„Turime sumažinti žalingą skaitmenizacijos proceso poveikį jaunų žmonių psichikos sveikatai, – sako tyrimo vadovė profesorė Naomi A. Fineberg (Jungtinė Karalystė). Pasak jos, tą padaryti padės tos pačios technologijos. – Kasdieniai paauglių naudojimosi internetu įpročiai bus tyrinėjami naudojant specialiai sukurtą programėlę, o tyrime dalyvaus per 10 tūkstančių respondentų iš devynių Europos šalių.“

Interneto naudojimas tampa probleminiu, kai užima vis daugiau žmogaus laiko ir pradeda trukdyti svarbioms kasdienėms veikloms.

FAKTAI:

  • Yra žinoma, kad įvairios probleminio interneto naudojimo formos gali sukelti sunkumų ir žmogui, ir jo artimiesiems, paveikti svarbias socialinio gyvenimo, darbo ar mokslo, fizinės ir psichikos sveikatos sritis.
  • Oficialiais duomenimis, nuo 10 iki 17  proc. pasaulio gyventojų susiduria su probleminiu interneto naudojimu.
  • Pasaulinė sveikatos organizacija itin akcentuoja interneto priklausomybių problematiką ir, sudarydama 11-ąją Tarptautinę ligų klasifikaciją, į psichikos sutrikimų sąrašą įtraukė Interneto žaidimų ir Interneto lošimų sutrikimus.
Dr. Julius Burkauskas, LSMU

Tyrimą Lietuvoje įgyvendina Lietuvos Sveikatos mokslų universitetas (LSMU), projekto partneris – Skaitmeninės etikos centras.

„Surinkti duomenys leis geriau suprasti jaunų žmonių interneto naudojimo įpročius ir drauge – padėti jiems rinktis sveikesnį ir saugesnį gyvenimą skaitmeninėje erdvėje“, – sako LSMU mokslininkas, BootStRaP tyrimo vadovas Lietuvoje bei tyrimo tarptautinės komunikacijos grupės vadovas dr. Julius Burkauskas.

Pasak jo, penkerius metus truksiantis projektas įsibėgėja ir Lietuvoje, sulaukdamas palaikymo iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, mokyklų administracijų, mokytojų, iš tėvų ir paties jaunimo: „Planuojame, kad tyrime dalyvaus 1200 mūsų šalies paauglių,  kurių amžius – 12-16 metų. Šiuo metu įsitraukė Palangos Senoji gimnazija, Kauno Prezidento Valdo Adamkaus gimnazija ir Vilniaus Žvėryno gimnazija“.

Probleminis interneto naudojimas (PIN) – tai platus terminas, apimantis įvairias interneto naudojimo formas, tokias kaip besaikis žaidimas, lošimas, apsipirkinėjimas internetu, pornografijos žiūrėjimas, socialinių tinklų naudojimas. Interneto naudojimas tampa probleminiu, kai ima trukdyti svarbioms kasdienėms žmogaus gyvenimo veikloms – darbui, mokslams, poilsiui, santykiams. PIN prilyginamas įprastinėms – alkoholio, narkotikų, tabako, azartinių lošimų – priklausomybėms. Dėl probleminio interneto naudojimo viso pasaulio psichikos sveikatos ir socialinės sistemos patiria vis didėjančią naštą.

Prof. Jose Manuel Menchon, Institut CATALA DE LA SALUT, Ispanija

„Nustatę, kaip elgesio pokyčiai gali sumažinti riziką ir užkirsti kelią probleminiam interneto naudojimui, suformuluosime sveikesnio naudojimosi internetu gaires, – sako tyrėjas prof. dr. Jose Manuel Menchon (Ispanija). – Siekiame pateikti pasaulines politikos rekomendacijas, kaip išvengti  probleminio interneto naudojimo remiantis metodais, grįstais patikimais moksliniais įrodymais“.

Gairės bus skelbiamos tyrimo svetainėje: www.internetandme.eu.

BootStRaP tyrimą finansuoja programa „Europos Horizontas“, Jungtinės Karalystės tyrimų ir inovacijų programa bei Šveicarijos švietimo, mokslinių tyrimų ir inovacijų valstybės sekretoriatas. Tyrimą Lietuvoje įgyvendina Lietuvos Sveikatos mokslų universitetas, projekto partneris – Skaitmeninės etikos centras.

Daugiau informacijos:
Renata Gaudinskaitė, renata.gaudinskaite(eta)lsmu.lt; renata(eta)e-etika.lt