Respublikinio priklausomybės ligų centro informacija – specialistams 

Šiame puslapyje pateikiama medžiaga šeimos gydytojams ir psichikos sveikatos specialistams, kurią Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) užsakymu parengė Skaitmeninės etikos centras.

Probleminis interneto naudojimas (PIN) yra auganti sveikatos srities problema visame pasaulyje. Moksliniai tyrimai rodo, kad kone kas dešimtas žmogus pasaulyje gali susidurti su probleminiu interneto naudojimu. Problemą didina tai, kad neigiamas poveikis paliečia ne tik PIN patiriančio asmens gyvenimą, bet veikia ir jo šeimą bei aplinkinius. Todėl sveikatos specialistams itin svarbu gebėti geriau atpažinti ir vertinti PIN požymius bei sukaupti žinių, kaip padėti susiduriantiems su šia problema, ypač ankstyvame amžiuje.

Medžiaga gali būti aktuali ir kiekvienam, besidominčiam technologijų poveikiu sveikatai.

Medžiagą sudaro 7 trumpi vaizdo įrašai bei rašytinė mokomoji medžiaga:

Visą vaizdo medžiagą taip pat galite rasti Respublikinio priklausomybės ligų centro Youtube kanale

Mokomoji rašytinė medžiaga 

Respublikinio priklausomybės ligų centro užsakymu informaciją parengė  Skaitmeninės etikos centras. Leidinys finansuojamas LR Sveikatos apsaugos ministerijos. Turinio autoriai: 

  • Prof. dr. VESTA STEIBLIENĖ, gydytoja psichiatrė, biomedicinos mokslų daktarė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Psichiatrijos klinikos profesorė.
  • Prof. dr. ROMA JUSIENĖ, klinikinė psichologė psichoterapeutė, Vilniaus universiteto Filosofijos
    fakulteto Psichologijos instituto direktorė.
  • Dr. JULIUS BURKAUSKAS, klinikinis psichologas
    psichoterapeutas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų instituto vyresnysis mokslo darbuotojas.

Vaizdo įrašų pristatymas

Elgesio priklausomybės. Įvadas (3:34)

Prof. dr. Vesta Steiblienė pasakoja apie elgesio priklausomybių panašumus su medžiagų priklausomybėmis bei apie pokyčius priklausomybių diagnostinėse kategorijose. 

Probleminio interneto naudojimo paplitimas pasaulyje bei skirtumai nuo kitų priklausomybių (5:40)

Dr. Julius Burkauskas kalba apie probleminio interneto naudojimo paplitimą pasaulyje ir formas, kokiomis šis sutrikimas gali pasireikšti. 

Probleminio interneto naudojimo atpažinimas. Vaikai (6:21)

Probleminio interneto naudojimo atpažinimas. Suaugusieji (5:57)

Svarbiausi žingsniai suaugusiems PIN atpažinimo procese bei tinkamų klausimynų pasirinkimas – prof. dr. Vestos Steiblienės pristatyme.

Sveikatos priežiūros specialistų veiksmai nukreipiant pagalbai. Vaikai (3:00)

Kaip šeimos gydytojai ir vaikų ligų gydytojai gali padėti atpažinti PIN ir teikti veiksmingą pagalbą rūpinantis prevencija, į ką svarbiausia kreipti dėmesį – prof. dr. Romos Jusienės įžvalgos.

Sveikatos priežiūros specialistų veiksmai nukreipiant pagalbai. Suaugusieji (3:40)

Nuo ko pradėti, kaip padėti suaugusiam asmeniui, kai PIN problema – aiški? Kokia pagalba galima Lietuvoje? Plačiau – prof. dr. Vesta Steiblienė.  

Probleminio interneto naudojimo prevencija (5:27)

Ką daryti, kad interneto naudojimas netaptų probleminiu? Kokios yra saugios leistinos laiko prie ekranų ribos?  Kas ties sveiki skaitmeniniai įgūdžiai, užtikrinantys gerą emocinę, fizinę ir psichikos sveikatą?.. Pasakoja prof. dr. Roma Jusienė ir dr. Julius Burkauskas.  

Visos aukščiau minimos temos – viename įraše (32:05)

Visus įrašus taip pat galite rasti Respublikinio priklausomybės ligų centro Youtube kanale

Manau, kad turiu PIN problemą. ką man daryti? 

Kada ir kur kreiptis pagalbos

Jei reguliuotis interneto naudojimą tampa problematiška, nedelskite, pasikalbėkime – tam yra psichikos sveikatos specialistai. Kuo anksčiau pradėsime ieškoti sprendimų, tuo mažiau problema pakenks ir pačiam asmeniui, ir jį supančiai aplinkai.  

Respublikinio priklausomybės ligų centro filialuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje bei Šiauliuose teikiamos konsultacijos asmenims, susiduriantiems su įvairiais probleminio elgesio ar priklausomybių iššūkiais, susijusiais su lošimu, interneto naudojimu ir kt. Papildoma informacija teikiama bei registracija ambulatorinei gydytojo psichiatro konsultacijai vykdoma kreipiantis pasirinkto filialo registratūros kontaktais, kuriuos galite rasti čia: https://www.rplc.lt/kontaktai/.

Apsilankykite ir pagalbasau.lt  svetainėje, kur galima rasti aktualią ir patikimą informaciją apie emocinę sveikatą, prieinamą psichologinę pagalbą, psichologinių sutrikimų simptomus, kaip juos atpažinti, dėl kokių priežasčių atsiranda šie sutrikimai, kaip padėti sau ir savo artimajam. Svetainės Pažink save skiltyje galite rasti savipagalbos programėles Ramu, Midletic ir įvairius testus.

Pasitarkime, nelikite su problemomis vieni: išsamus pagalbos vietų sąrašas.