ES sutarė dėl ambicingo teisinio žingsnio reguliuoti skaitmeninį pasaulį

Europos Sąjungos pareigūnai ir europarlamentarai Briuselyje šiandien, 2022 m. balandžio 23 d., sutarė dėl vadinamojo „Skaitmeninių paslaugų akto“ (angl. Digital Services Act, DSA). Dokumentas buvo rengiamas nuo 2020 metų.

„Kas nelegalu realiame gyvenime, turi būti nelegalu ir internete,“ – apie požiūrio principą komentuodama pasiektą istorinį susitarimą sako Europos komisijos vadovė Ursula von der Leyen.

Šį susitarimą dar turės formaliai patvirtinti 27 valstybės narės ir Europos Parlamentas.

Didžioji dalis akto nuostatų bus taikoma visoms įmonėms, tačiau jame tai pat numatyti specialūs įpareigojimai labai didelėms platformoms, kurios Europos Sąjungoje daugiau nei 45 mln. aktyvių vartotojų.

Kas sutarta:

  • Kuo didesnė platforma ar paieškos sistema – tuo griežtesni jai taikomi reguliavimai (daugiau kaip 45 mln. per mėnesį aktyvių vartotojų Europos Sąjungoje turinti platforma ar paieškos sistema bus traktuojama kaip labai didelė).
  • Daugiau platformų atsakomybės dėl rizikų, kurias jų paslaugos kelia vartotojams. Specialūs įpareigojimai, susiję su duomenų rinkimu, algoritmų taikymu bei viešinimu vartotojams. Tikslinė reklama, grįsta individo religija, seksualine orientacija, etniškumu – draudžiama. Nepilnamečiai taip pat negalės būti jos taikiniu).
  • Iš platformų bus reikalaujama mažinti rizikas, susijusias su nelegalaus turinio sklaida, su rimtais padariniais vartotojų psichikos ir fizinei sveikatai.
  • Kibernetinio smurto aukos bus labiau apsaugotos, ypač, kai be sutikimo dalijamasi intymiu turiniu (angl. porn revenge), išsyk šalinant informaciją.
  • Didelės platformos turės pristatyti naujas strategijas, kaip jos kovos su dezinformacija krizės akivaizdoje (šios nuostatos atsiradimas siejasi su karu Ukrainoje).
  • Dar griežtesnis požiūris į antikonkurencinę praktiką.

Aukščiau vardijamos šios ir kitos taisyklės kaip tik ir bus „Skaitmeninių paslaugų akto“ dalimis, o kol galutinės jo teksto versijos laukiame, skaitykite čia:

JAV įstatymų leidėjai gal atkreips dėmesį į ES taisykles – įkvėpimui. Jiems, panašu, Europą tenka vytis. O spaudimas priimti sprendimus sparčiau – stiprėja: kovo mėnesį JAV prezidentas Joe Biden pastūmėjo Kongresą priimti naujas vaikų privatumo internete apsaugos priemones, siekdamas išspręsti tai, ką, pasak „The Wall Street Journal“, Baltieji rūmai vadina nacionaline psichikos sveikatos krize.

Skaitmeninės etikos centro inf.