JAV sveikatos apsaugos ekspertas įspėja dėl socialinių tinklų rizikų vaikams: paskelbė naują ataskaitą

Vyriausiasis Jungtinių Amerikos valstijų (JAV) sveikatos apsaugos pareigūnas įspėjo tėvus, technologijų bendroves ir reguliavimo institucijas, teigdamas, kad vis gausėja įrodymų, jog socialiniai tinklai gali daryti didelę žalą vaikams.

Vyriausiasis JAV sveikatos apsaugos pareigūnas gydytojas Vivek Murthy 2023 m. gegužės 23 d. paskelbė rekomendacinę ataskaitą, kurioje nurodė, kad socialiniai tinklai gali būti naudingi, tačiau esama nemažai pavyzdžių, kad jie taip pat gali kenkti vaikų ir paauglių psichinei sveikatai ir gerovei.

JAV sveikatos ir socialinių paslaugų departamento duomenimis, didžioji dauguma amerikiečių jaunimo naudojasi socialiniais tinklais: 95 proc. paauglių nurodo, kad naudojasi socialinėmis platformomis, o daugiau nei trečdalis jų tai daro „kone nuolat“.

Ataskaitoje nurodoma, kad socialiniai tinklai suteikia vaikams ir paaugliams susirasti bendruomenes ir galimybę bendrauti, tačiau ten taip galima susidurti su netinkamu ir žalingu turiniu, kuris gali normalizuoti savęs žalojimą ir savižudybę. Taip pat pabrėžiama, kad jog tai gali paskatinti nepasitenkinimą savo kūnu, valgymo sutrikimus ir depresiją, o vaikai gali susidurti su patyčiomis internete.

V. Murthy ragina politikus sugriežtinti socialinių tinklų saugumo standartus, o technologijų bendroves atsakingiau vertinti savo produktų poveikio vaikams lygį. Jis pridūrė, kad bendrovės turėtų dalytis visa šia informacija su mokslininkais.

Jis patarė tėvams namuose sukurti erdves be įrenginių, kad būtų skatinamas tarpusavio bendravimas, ir mokyti vaikus sveiko ir atsakingo elgesio internete.

Ši ataskaita parengta metu, kai JAV valdžios institucijos deda daug pastangų ieškodamos būdų, kaip reguliuoti naudojimąsi socialiniais tinklais ir sumažinti jų žalingą poveikį, ypač jaunimui.

Anksčiau šį mėnesį (2023 m. gegužę) JAV Montanos valstija uždraudė nuo kitų metų savo teritorijoje naudoti vaizdo įrašų dalijimosi programėlę „TikTok“. Kinijos firmai „ByteDance“ priklausanti platforma apskundė šį sprendimą teismui. 2023 m. kovo mėnesį Juta tapo pirmąja JAV valstija, kurioje reikalaujama, jog socialinės žiniasklaidos svetainės reikalautų tėvų sutikimo dėl nepilnamečių naudojamų paskyrų.

„Šiuo metu išgyvename nacionalinę jaunimo psichikos sveikatos krizę ir esu susirūpinęs, kad socialinė žiniasklaida yra svarbus šios krizės veiksnys, kurį turime skubiai spręsti“, – teigė V. Murthy.

Tekstas – pagal BNS naujienų agentūros informaciją.

Nuotrauka: ABC interviu stop kadras.


Besidomintiems giliau (Lietuvos situacija):


Rasa Jauniškienė, Skaitmeninės etikos centro vadovė


Ypač svarbu, ką socialiniuose tinkluose sekame.
Skaitmeninės etikos centro paskyra Facebook – sekite, jei aktualu.
Tapkite rėmėju, jei buvo naudinga.