Kaip nesaugi svetainė gali pakenkti Jūsų verslui? Projektas „Sustiprink Imunitetą“

Dalinamės aktualiu straipsniu, kurio viešinimu rūpinasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, siekdama didinti visuomenės atsparumą atpažįstant ir atremiant grėsmes internete.

HTTP/ HTTPS protokolai – ne vienam su IT sritimi nesusijusiam žmogui gali skambėti kaip nevertas dėmesio dalykas. Visgi, internetinio verslo savininkams vertėtų susipažinti su šiomis sąvokomis, nes perėjimas iš seno HTTP protokolo į naujesnįjį HTTPS gali atnešti ne tik saugumą klientams, bet ir lankytojų srauto padidėjimą.

HTTP protokolas

Tikriausiai jau esate pastebėję, kad visos internetinės svetainės prasideda žymomis HTTP arba HHTPS – protokolais, skirtais informacijai pasauliniame tinkle (WWW) pasiekti. Kuo gi skiriasi šie protokolai?

HTTP yra angl. HyperText Transfer Protocol trumpinys, tuo tarpu HHTPS – trumpinys angl. HyperText Transfer Protocol Secure, kur paskutinis žodis liet. reiškia „saugus“. Pirmasis protokolas buvo sukurtas, neatsižvelgiant į tai, kad ateityje gali tapti aktualus kibernetinio saugumo klausimas, todėl, kaip bebūtų gaila, anksčiau sukurtos HTTP prasidedančios nuorodos negali užtikrinti patikimos svetainės naudotojo veiklos. Tai reiškia, kad asmeninė informacija, tokios svetainės pagalba siunčiant tekstą, grafinį turinį, vaizdo įrašus, garsą bei kitą skaitmeninę informaciją ar vedant asmeninius duomenis, gali būti neapsaugota nuo interneto piratų atakos.

HTTP pavojai

Vartotojai į tokio tipo svetaines dažnai nukreipiami, prisijungiant prie nemokamų viešųjų interneto tinklų. Taip pat tokių nuorodų netrūksta piktavalių, neretai apsimetančių draugais, siunčiamuose elektroniniuose laiškuose. Šiuose laiškuose siūlomos nuorodos nukreipia internautą į tinklalapį, kuris iš pažiūros atrodo lygiai taip pat arba labai panašiai, kaip ir tikrasis asmeninius duomenis naudojančios įstaigos, pavyzdžiui, banko, tinklalapis. Deja, jame suvedus savo duomenis, prie sistemos prisijungti nepavyks, nes nuolat bus rodomas klaidos pranešimas, bet yra tikimybė, kad konfidencialūs vartotojo suvesti duomenys nutekės piktavaliams šios sistemos kūrėjams. Jei jiems pavyks, įsilaužėliai gali pavogti prisijungimo slaptažodžius, kredito kortelės ir kitą neskelbtiną informaciją.

Kodėl verta pereiti į HTTPS protokolą?

Tuo tarpu svetainės, kurių adresas prasideda raidėmis HTTPS, užtikrina naudotojų saugumą, nes naudojantis šiuo protokolu, visa vartotojų asmeninė informacija yra užkoduojama ir apsaugoma nuo piktavališkų veiksmų.

Šios svetainės kur kas palankiau vertinamos „Google“ paieškoje, iškeliant jas šiame tinkle į aukštesnes pozicijas. Maža to, vartotojai taip pat yra labiau linkę naudotis, o ypač – pirkti, per saugias internetines svetaines.

Ypač svarbu prie HTTPS protokolo pereiti internetinėms parduotuvėms, elektroninės bankininkystės sistemoms ir kitoms interneto svetainėms, kuriuose vartotojai turi suvesti savo kreditinės kortelės ir kitus asmeninius duomenis ar prisijungti prie bankinės sąskaitos.

Užtikrinsite klientų saugumą ir SEO augimą

Jei turite savo verslą, tampate atsakingi ne tik už įmonės, bet ir už klientų duomenų saugumą. Europos Sąjungoje įsigaliojus bendrajam duomenų apsaugos reglamentui (BDAR), už aplaidžią duomenų priežiūrą skiriamos griežtos nuobaudos. Siekdami užtikrinti duomenų saugumą, apsaugokite įmonės internetinę svetainę, įdiegdami joje SSL sertifikatą.

Tai yra papildomas apsaugos sluoksnis, užšifruojantis informaciją, kuri keliauja tarp svetainės lankytojo kompiuterio, ir svetainės serverių. „Jei apsaugosite savo verslo svetainę SSL sertifikatu, trečiosios šalys neturės galimybės pasiekti kliento naršymo duomenų,“ – teigia debesų kompiuterijos bendrovės „Hostinger“ vadovas Balys Krikščiūnas.

Gera žinia yra tai, kad pakeitus savo svetainės protokolą iš HTTP į HHTPS, tikėtina, padidės svetainės reitingas „Google“ paieškos sistemoje. Taip yra dėl to, kad svetainės saugumas yra labai svarbus kriterijus SEO optimizavimo procese, kurio tikslas – padidinti svetainės natūralų lankytojų srautą (be mokamos reklamos indėlio). Perėjus į HTTPS protokolą dar daugiau lankytojų gali užsukti į Jūsų svetainę ateityje, augant lankytojų pasitikėjimui.

„Saugodami savo klientų duomenis keliate ir savo įmonės patikimumą. Jei neturite SSL sertifikato, kai kuriuos naršyklės, pavyzdžiui, Google Chrome, vartotojus perspėja, kad svetainė yra nesaugi. Šis pranešimas gerokai mažina įmonės patikimumą bei pardavimus,“ – sako B. Krikščiūnas.

Projektas „Sustiprink Imunitetą“

Šis straipsnis yra visuomenės informavimo kampanijos „Sustiprink imunitetą” dalis. Tai Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos iniciatyva, kuria siekiama didinti visuomenės atsparumą atpažįstant ir atremiant grėsmes internete.