Kaip paaugliai gali apsaugoti savo psichinę sveikatą pandemijos metu?

6 strategijos, padedančios paaugliams susitaikyti su nauju (laikinu) normalumu.

Visi žinome, kad paaugliu būti ir šiaip yra nelengva, o pandemija dabar viską dar labiau apsunkina. Uždarytos mokyklos, atšaukti renginiai – mūsų paaugliai praranda dalį svarbiausių savo gyvenimo dalykų, įskaitant įprastus kasdienius dalykus, tokius kaip gyvas bendravimas su draugais ir sėdėjimas mokyklos  suole.

Paaugliams, kurie jaučiasi nejaukiai, nerimauja, jaučiasi izoliuoti, nusivylę, svarbu žinoti: jūs nesate vieni. Kalbėjomės su paauglių psichologe, bestselerių autore ir New York Times žurnaliste dr. Lisa Damour apie tai, ką jūs galite daryti savo gerovės ir psichinės sveikatos labui (UNICEF straipsnis).

1. Suprask, kad jausti nerimą yra visiškai normalu.
Jeigu uždarytos mokyklos ir baisios antraštės jus gąsdina, prisimink, kad nesi vienas. Tiesą sakant, taip ir turėtumei jaustis. „Psichologai senai žino, kad nerimas – organizmo įspėjimas apie pavojų ir skatinimas imtis savisaugos priemonių. Tavo nerimas tau neleis leisti laiko didelėse žmonių grupėse, lieps plautis rankas ir neliesti savo veido, – sako psichologė Lisa Damour. – Visi tie jausmai saugo ne tik tave, bet ir kitus. Tai yra rūpinimasis ne tik savimi, bet ir kitais“.

Nors nerimas dėl COVID-19 yra visiškai suprantamas, įsitikink, kad naudoji „patikimus šaltinius (pvz., UNICEF ir Pasaulio sveikatos organizacijos svetaines) norėdamas gauti arba patikrinti bet kokią informaciją.

Jeigu nerimauji, nes turi simptomų, svarbu apie tai pasikalbėti su savo tėvais. Nepamiršk, kad jaunesniajai kartai COVID infekcija yra lengviau pakeliama, o dauguma simptomų yra gydomi. Lisa rekomenduoja pasakyti tėvams ar kitam suaugusiajam, jei jautiesi prastai.

2. Nukreipk dėmesį.
„Psichologai tikrai žino: kai mes esame itin sunkiose padėtyse, labai pagelbėja situacijos padalijimas į dalykus, dėl kurių galiu ką nors padaryti ir dalykus, dėl kurių nieko negaliu padaryti“, –  sako L. Damour. Dabar daug dalykų patenka į antrąją kategoriją ir su tuo yra viskas gerai, o vienas dalykas, kuris mums tame padės – dėmesio nukreipimas. L. Damour siūlo daryti namų darbus, žiūrėti mėgstamus serialus, skaityti knygas ar užsiimti kita veikla, kuri padės atsipalaiduoti ir pamiršti sunkumus.

3. Rask naujų būdų bendrauti su draugais.
Jeigu labai nori bendrauti su draugais nelaužydamas socialinio atstumo taisyklių, puikus būdas tam yra socialinės medijos. „Tačiau nebus gera idėja turėti nevaržomą prieigą prie ekranų ir (arba) socialinės žiniasklaidos. Tai nėra sveika, nėra protinga ir net gali sustiprinti jūsų nerimą “, – sako dr. L. Damour, rekomenduodama su tėvais aptarti ekrano laiko grafiką.

4. Rūpinkis savimi.
Ar esi norėjęs išmokti ko nors naujo, pavyzdžiui, naują kalbą ar groti nauju instrumentu? Dabar puikus laikas tai pradėti. Dėmesio kreipimas, rūpinimasis savimi yra puikus būdas pagerinti savo psichologinę būseną. „Aš sudariau visų norimų perskaityti knygų ir dalykų, kuriuos ketinau daryti, sąrašą“, – sako psichologė.

5. Neslėpk savo jausmų. Jausk juos.
Gimtadienių, varžybų, įvairių švenčių praleidimas liūdina, labai. Tai yra dideli praradimai, kurie skaudina paauglius. Koks geriausias būdas tvarkytis su šiuo nusivylimo jausmu? Jausk jį. „Kai kalbame apie skaudžius jausmus, vienintelis kelias iš jų išeiti yra pereiti per juos. Pirmyn, būk liūdnas, leisk sau būti liūdnam, taip greičiau pasijusi geriau“, – sako dr. L. Damour. Tvarkymasis su savo emocijomis kiekvienam yra labai skirtingas. Vieni pieš, kiti kalbėsis, treti valgys. Svarbiausia daryti tai, kas tinka tau ir atrodo teisinga.

6. Būk geras sau ir kitiems.
Kai kurie paaugliai dėl koronaviruso susiduria su patyčiomis ir smurtu mokykloje. Vaikai ir paaugliai, iš kurių yra tyčiojamasi raginami ne kovoti su smurtautojais bet kreiptis pagalbos į savo draugus bei artimuosius. Jeigu pamatai, kad iš tavo draugo tyčiojasi, pasiūlyk jam pagalbos. Paliekant žmogų vieną jam gali atrodyti, kad jis niekam neįdomus ir visi yra prieš jį. Tavo žodžiai gali tai pakeisti. Ir prisimink: ypač dabar mes turime galvoti apie tai, ką sakome kitiems.

Šaltinis: How teenagers can protect their mental health during COVID-19 6 strategies for teens facing a new temporary) normal. By UNICEF. https://www.unicef.org/coronavirus/how-teenagers-can-protect-their-mental-health-during-coronavirus-covid-19?fbclid=IwAR0oPmlFQxHcgxP7PfawLCZ-OTIWmboWBYX5DerqqaJPuo9P1yD9CFZrdvQ

Vertimas: Dominyka Nugaraitė
Foto: Helena Lopes, Unsplash