Tą patį darbą galime atlikti ir greičiau, ir geriau, jei esame susikaupę. Tik kaip tai padaryti, kai aplink pilna trikdžių: biure garsiai kalba kolegos, namuose dėmesį atitraukia vaikai, namų ruošos darbai ar visada ranka pasiekiami socialiniai tinklai ar naujienų portalai.
Ištirta, kad žmogaus smegenys yra užprogramuotos nuolat ieškoti naujų stimuliacijų: ko nors gąsdinančio ar linksminančio. Be to, jos mėgsta tinginiauti, ypač, jei susiduria su sudėtinga užduotimi. Ir tuomet atsiranda didelė pagunda šiek tiek atitrūkti, pavyzdžiui, užsukti į socialinius tinklus. Minutėlė nejučia virsta dešimtimis minučių, o kartais, gal ir viena kita valanda…
Geriausias trukdžių valdymas – jų prevencija
Jei rengiatės pradėti darbą, kurio metu susikaupti būtina, išjunkite socialines medijas ir uždarykite pašto dėžutę. Kartais verta apskritai išjungti internetą. Taip jums nereikės eikvoti valios pastangų atsispirti norui peržvelgti naujienas, laiškus ar draugų įrašus.
Išmanieji įrenginiai veikia mūsų smegenis, o žinodami keletą lengvai įgyvendinamų patarimų, šį poveikį valdysite ir auginsite produktyvumą:
- Naudokitės programėlėmis, jei išjungti internetą negalite dėl svarbių priežasčių. Programėlės nustatytam laikui blokuos jūsų nurodytus puslapius ir jie tuo laiku tiesiog neveiks (pvz., „Freedom“, „ColdTurkey“, „Breakfree“ ir pan.).
- Išjunkite elektroninio pašto pranešimus. Jie ne tik blaško dėmesį, bet ir kelia nerimą: skubame pranešimą skaityti, reaguojame į jį ir dėmesio sutelktumas subyra. Suplanuokite, kada tikrinsite paštą: tarkime, kas valandą, kas dvi, o gal darbo dienos pabaigoje.
- Telefoną išneškite į kitą kambarį, palikę įjungtą skambučio garsą. Taip neprarasite skambučių, jei atsiliepti privalote, tačiau išvengsite pagundos žvilgčioti į ekraną jam nušvitus dėl naujo socialinių tinklų pranešimo ar žinutės.
- Matuokite telefone praleidžiamą laiką. Tai paprasta, šiuo metu daugumatelefonų modelių turi įdiegtas laiko matavimo funkcijas. Jei jūsų telefone jų nėra, parsisiųskite tam skirtų programėlių, tokių kaip „Moment“ ar „OFFTIME“. Visuomet galite naujausių programėlių versijų ieškoti įrašant šiuos raktinius žodžius „time tracking apps“.
Kūrybiškumui reikalingas nuobodulys
Svarbi produktyvaus darbo dalis – kūrybiškumas, kurį tiesiog žudo išmanieji įrenginiai, nes kiekvieną minutę „užpildydami“ žvilgsniu į telefoną, prarandate galimybę atrasti patiems sau netikėtus sprendimus ar idėjas.
Nuobodulys kaip oras reikalingas mūsų kūrybiškumui.
Paleiskite mintis klaidžioti, panuobodžiaukite – rezultatai jus nustebins!
Informaciją parengė Skaitmeninės etikos centras, www.e-etika.lt.
2020-06-05