Kas pasikeičia ilgesniam laikui atsitraukus nuo ekranų?

Šis ir kiti aktualūs klausimai apie skaitmeninę detoksikaciją – Delfi.lt interviu su dr. Juliumi Burkausku.

Kokios emocijos ar elgesys praneša apie būtinybę pailsėti nuo interneto? Kodėl ši detoksikacija tapo madingu reiškiniu? Kartais naršydami tiesiog „žudome laiką“, dėl kokių kitų priežasčių negalime atsitraukti nuo ekranų? Atsisakius interneto gali būti nuobodu, kokie dar jausmai gali apimti? Kiek laiko mažiausiai reikėtų atsijungti nuo išmaniųjų įrenginių, kad pajustume poveikį? Šiuos ir kitus klausimus DELFI straipsnyje uždavė žurnalistė Sigutė Limontaitė.

“Klinikinis psichologas, psichoterapeutas Julius Burkauskas sako, kad suprasti, ar laikas pailsėti nuo ekranų, padeda sąmoningumas. O detoksikacija nėra būtina visiems be išimties, svarbu atskirti, kada internetu naudojamasi tikslingai ir naudingai, o kada taip bėgama nuo emocijų. Mokslų daktaras papasakojo, kaip atskirti šiuos dalykus ir atlikti detoksikaciją nuo interneto bei kiek laiko tam gali prireikti. – Kokios emocijos ar elgesys praneša apie būtinybę pailsėti nuo interneto?

– Žmogus gali būti sąmoningas naudojimosi internetu laikui: jis pats gali nuspręsti, kada reiktų poilsio. Jei jis jaučiasi taip, lyg norėtų sumažinti laiką, leidžiamą internete, jei jaučiasi įsitempęs, susierzinęs, patiria stresą, kai negali naudotis, nes kiti darbai laukia eilėje – tai pavojaus signalai. Yra ne tik emocinių ženklų, pavyzdžiui, bandymas nuslėpti internete praleidžiamą laiką, kitų žmonių skundai dėl įnikimo į telefoną ar socialinius tinklus. Taip pat, jeigu prisijungus prie interneto pagerėja nuotaika. Turintys probleminį santykį su internetu dažniausiai įvardija šiuos požymius.”

Plačiau skaitykite DELFI portale: https://www.delfi.lt/tvarilietuva/visuomene/detoksikacija-nuo-interneto-pozymiai-ispejantys-kad-jums-butina-atsitraukti.d?id=89190171

Skaitmeninės etikos centro ekspertė, Visuomenės sveikatos specialistė dr. Vilma Liaugaudaitė išskyrė 9 požymius, kurie perspėja, kad reikėtų išbandyti skaitmeninę detoksikaciją:

1. Jaučiate poreikį tikrinti telefoną kas kelias minutes, nors žinote, kad greičiausiai nieko svarbaus neįvyko.
2. Nerasdami telefono, palikę jį namuose arba automobilyje, jaučiate nerimą, stresą.
3. Jaučiate didelį norą reguliariai tikrinti socialinių tinklų paskyras bijodami praleisti ką nors svarbaus;. 4. Darosi sunku sutelkti dėmesį į vieną dalyką išgirdus telefono signalą ir jo nepatikrinus.
5. Peržiūrite ir atsakote į žinutes ar elektroninius laiškus net ir tada, kai tenka nutraukti kitą veiklą.
6. Atrodo, kad prarandate laiko nuovoką naudodamiesi telefonu ir pastebite nedėmesingą naršymą internete.
7. Einate miegoti vėlai arba atsikeliate anksčiau vien tam, kad galėtumėte pažaisti telefonu ar kompiuteriu.
8. Pastebite, kad telefono naudojimas kartais sumažina jūsų produktyvumą; 9. Reguliariai miegate su įjungtu telefonu laikydami jį po pagalve arba šalia lovos.