Kauno moksleiviai technologijomis naudosis kitaip

„Tegu bus mažiau, tai padės man susikaupti ir labiau mėgautis gyvenimu.“ Taip apie naudojimąsi technologijomis kalba Kauno moksleiviai, dalyvavę mokymuose, kaip kurti sveiką santykį su technologijomis.

25-iose mokyklose Skaitmeninės etikos centras (SEC) organizavo paskaitas, kuriose dalyvavo arti 1000 moksleivių. Kiekvienam dalyviui buvo skirtos dvi pamokos, kurių metu pristatytas ir diskutuotas technologijų naudojimo įpročių poveikis sveikatai, nuotaikai, pasiekimams.

Ką keistų jaunimas savo įpročiuose?

„Nors keistis nėra lengva, beveik pusė (43 proc.) grįžtamąjį ryšį suteikusių moksleivių (tokių buvo 255) pažymėjo, jog laiko technologijoms nori skirti mažiau, – sako projektą įgyvendinusio Skaitmeninės etikos centro vadovė, lektorė Rasa Jauniškienė. – Iš 12-kos mūsų pasiūlytų sveikų skaitmeninių įgūdžių moksleiviai teigė ketinantys išmėginti vidutiniškai po keturis.“

Paprasta, bet stipri motyvacija

Pasidomėjome, kodėl, sudalyvavę mokymuose, moksleiviai imsis pokyčių.

Jų vardijamos priežastys galbūt nustebins ne vieną savo įžvalgumu ir motyvacija: „nes jaučiu, kad pervargstu“, „išmėginsiu, nes trūksta miego“, „nes per ekranus ne viską spėju“, „nes noriu pabandyti gyventi be telefono“, „nes padidėjo nerimas ir suprastėjo rega“, „nes įdomu, ar pavyks“, „nes turiu atprasti nuo telefono ir nenaudoti jo naktį“, „nes tai gali padėti susikaupti ir labiau mėgautis gyvenimu“…

Populiariausi pasirinkimai tarp 5-12 klasių Kauno jaunimo: valgysiu be ekranų (44 proc. respondentų), išjungsiu bent keletą internetinių pranešimų ir tikrinsiu juos tada, kai nuspręsiu pats (44 proc.) nedalyvausiu pykčio ir patyčių diskusijose (39 proc.), pasistengsiu atidėti pirmąjį rytinį kontaktą su telefonu (38 proc.), miegosiu be telefono (38 proc.), stebėsiu, kiek laiko pramogoms praleidžiu su ekranais (35 proc.), išnešiu telefoną į kitą kambarį, kai reikės susikaupti (34 proc.).

Sveiki skaitmeniniai įgūdžiai

„Tokios žinios būtinos nuo mažens, nes technologijų esame apsupti nuo jauniausio amžiaus, – sako Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro (VSB) vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėjas Tautvydas Lukavičius. – Vaikai yra labai sumanūs, smalsūs, jie turi daug klausimų, nori keistis, nes patys jaučia, kad pernelyg įsitraukus į veiklas prie ekrano, nukenčia mokslai, santykiai ar savijauta. Šis projektas yra puikus pavyzdys, kai VSB, bendradarbiaudamas su nevyriausybinės organizacijos ekspertais, operatyviai perteikė žinias savo bendruomenei.“

Lengva – tik iš pirmo žvilgsnio

Pasak R. Jauniškienės, gali atrodyti, kad šių dienų jaunimui kasdien suduriant su įvairiais iššūkiais skaitmeniniame pasaulyje, tai pernelyg paprasti dalykai, kad galėtų padėti, tačiau  jų poveikis savijautai, nuotaikai, produktyvumui yra didžiulis ir neretai be reikalo nuvertinamas: „Neuromokslininkai pabrėžia, jog keičiant elgesį, susijusį su technologijų naudojimu, galima mažinti probleminio interneto naudojimo riziką. Mums labai rūpi, kad moksleiviai gebėtų kritiškai vertinti technologijų poveikį sveikatai ir dedame dideles pastangas, kad pažadintume motyvaciją keistis, tad rezultatai – tikrai džiugina.“

Skaitmeninės etikos centro pranešimas žiniasklaidai, 2023-10-17.
Foto: Pexels, Charlotte May