LNK: Kada internetas sukelia priklausomybę

Kaip į ekranus be rimto reikalo įnikti rečiau?

LNK naujienų laidai „Labas vakaras, Lietuva“ kalbinta Skaitmeninės etikos centro (SEC) vadovė Rasa Jauniškienė sako, kad interneto vartojimas tampa problema, kai dėl naršymo jame nukenčia kitos gyvenimo sritys.

„Ar tai būtų profesinė veikla, ar akademinė, ar mūsų kasdieninės ruošos darbai, jei jie yra apleidžiami ir jeigu tai tęsiasi ilgesnį laiką, jeigu žmogui dėl to kyla sunkumų, jis gali ir santykių netekti, darbo netekti, ar mokslų nepabaigti, tai tada tikrai yra problema“, – sako SEC vadovė.

Veiklos internete – skirtingos

R. Jauniškienės teigimu, probleminiu interneto naudojimas tampa ne tik dėl laiko, praleidžiamo internete, o ir nuo to, ką ten veikiame.

SEC vadovė pabrėžė, kad tokios veiklos kaip darbas, kūryba, bendravimas su artimaisiais arba mokymasis internete neturi pasekmių ir nekelia priklausomybės nuo interneto.

„Bet, tuo tarpu, visa ta veikla, kuri yra laisvalaikis ir pramogos: žaidimai, lošimai – probleminio interneto naudojimo terminas apima platų spektrą veiklų. Tai ir socialinių tinklų naršymas, ir pornografijos žiūrėjimas, ir saiberchondrija (angl. cyberchondria), vadinamasis ligų ieškojimas – ilgesnį laiką tuo užsiimant, tai gali sukelti problemų“, – sako Skaitmeninės etikos centro vadovė.

LNK taip pat kalbinta psichologė Laima Bulotaitė pastebėjo, kad žmonės pripranta prie socialinių tinklų dėl to, kad bijo ar vengia realybės.

„Realus gyvenimas iš tikrųjų nėra toks paprastas, yra visokių bėdų, žmonės ir įžeidžia… Žmogus socialiniame tinkle nuo to yra apsaugotas, o ypatingai dabar, kai suvaržyti santykiai, kad mes negalime išeiti, negalime realiai pabendrauti“, – sako psichologė L. Bulotaitė.

Kaip išsiaiškinti, ar jūs internete būnate per daug?

„Jeigu aplinkiniai sako arba jums atrodo, kad labai daug laiko leidžiate prie interneto, prie socialinių tinklų, tiesiog išjunkite internetą, telefoną ir pažiūrėkite, kaip jausitės.

Jeigu jums po poros valandų (o gal ir greičiau) kils baisus nerimas, kad neturite, kuo užsiimti, ką veikti, tai jau rodo, kad iš tikrųjų pripratote prie interneto“, – sako psichologė L. Bulotaitė.

Tokiu atveju, pirmiausiai reikia sąmoningai mažinti interneto naudojimą ir atskirti jį nuo realaus gyvenimo.

O jei per daug naršo vaikai, tai kontroliuoti turėtų suaugę ribodami internetą ir kompensuodami tai bendravimu.

Plačiau – LNK vaizdo siužete.