LRT. Mokslas skubantiems: ilgai naršant mažėja pilkosios smegenų medžiagos, tampa sunku save valdyti

Kaip suprasti, kad esame nuo ko nors priklausomi ir nebegalime kontroliuoti savo elgesio? Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro doktorantė Dovilė Šimkutė LRT RADIJO laidoje „Mokslas skubantiems“ tikino, kad nors dažniausiai kalbama apie įprastą priklausomybę nuo psichotropinių medžiagų, galime būti priklausomi ir nuo tam tikro elgesio. Apie tai pradėta kalbėti palyginti neseniai.

„Bendri bruožai, kuriuos turi medžiagų ir elgesio priklausomybės, yra troškimas įsitraukti į save apdovanojančią veiklą, savikontrolės praradimas, nesėkmingos pastangos tą veiklą nutraukti ir t. t. Tiek tradicinės, tiek elgesio priklausomybės aiškiai parodo tuos pačius potraukio, tolerancijos ir abstinencijos aspektus. Abiem būdingas laipsniškas tam tikros elgesio kontrolės praradimas nepaisant neigiamų pasekmių gyvenime. T. y. negalėjimas atidėti pasitenkinimo – geriau mažiau, bet dabar negu daugiau, tačiau žvelgiant iš ilgalaikės perspektyvos. Nuolat trokštama išgyventi pradinę euforijos būseną“, – pasakojo D. Šimkutė.

Kalbėdama apie priklausomybę nuo internetinių platformų, socialinių tinklų, VU doktorantė pažymėjo, jog nesvarbu, ar tai būtų pamėgta nuotrauka, ar komentaras po įrašu, ar įveiktas lygis žaidime, smegenyse kiekvieną kartą išsiskiria dopaminas, kuris yra vienas pagrindinių smegenyse esančios atlygio sistemos komponentų.

Pasak D. Šimkutės, dopamino išsiskyrimas jaučiamas kaip malonumas. Jis pats savaime kelia priklausomybę, nes mes visuomet norime jaustis gerai.

„Kuo daugiau dopamino gauname iš konkrečios veiklos, tuo didesnį troškimą ja užsiimti jaučiame. Ilgainiui elgesys tam tikroje platformoje arba tam tikra psichotropinė medžiaga tokio malonumo jau nebeteikia, tačiau mes vis tiek tikimės, kad jausimės gerai. Tokiems lūkesčiams nepasiteisinus arba, pavyzdžiui, atsiradus kaltei dėl švaistomo laiko ar poveikio sveikatai, galimai jaučiamasi dar prasčiau. Todėl ieškoma dar stipresnių, įdomesnių stimulų, kurie vėl parūpintų taip trokštamą dopamino pliūpsnį“, – LRT RADIJUI teigė D. Šimkutė.

Šio įdomaus pokalbio klausykitės laidoje „Mokslas skubantiems”. Vedėja – Goda Raibytė. Kviečiame pasiklausyti!