Psichiatras M. Jasulaitis – apie priklausomybę nuo interneto. LRT radijas

LRT radijo laidos „Ryto garsai“ žurnalistas Darius Matas apie priklausomybę nuo interneto kalbasi su Skaitmeninės etikos centro ekspertu, „Psichikos sveikatos instituto“ ir „Romuvos“ klinikos vadovu psichiatru Mindaugu Jasulaičiu.

Apie tai, kaip atpažinti galimą priklausomybę, apie medžiagą, skatinančią mus ieškoti malonumo ar laimės – neuromediatorių dopaminą, apie informacinę blašką, technologinių sprendimų įtraukumą, apie skaitmeninio pasaulio žaidėjų kovą dėl mūsų dėmesio bei būdus išsilaisvinti iš tos ypatingos traukos – pokalbyje.

Keli pokalbio akcentai:

  • Pagrindinė valiuta internete – mūsų dėmesys, ten vyksta kova dėl mūsų dėmesio; dėmesys – kaip nafta;
  • Kodėl sunku sustoti? Dopaminas yra neuromediatorius, medžiaga, kuri skatina mus ieškoti malonumo, ieškoti laimės; tai tarsi būti prie šulinio, iš kurio niekada negali atsigerti, pvz., skaitydami vieną straipsnį ir matydami kitą straipsnį greta, sunkiai skaitome dabartinį – norisi pažiūrėti, kas bus kitame;
  • problema tame, kad informacinė blaška, susijusi su dopaminu, ir domapinerginės sistemos perdegimas veda mus prie apatijos, išsekimo.
  • dažnas interneto naudojimas pats savaime nebūtinai yra problema;
  • Jeigu dėl jūsų naršymo internete, socialiniuose tinkluose ar pornografijos tinklalapiuose praleidžiamo laiko bus tiek, kad jūs ryte neišeisite į darbą ar į paskaitas, triks jūsų santykiai su artimais žmonėmis, tada jau galime kalbėti apie aiškią priklausomybę, kurią reikėtų spręsti;
  • Jeigu buvimas internete netrukdo kasdieniam funkcionavimui, darbui, mokslui, bendravimui su šeima, tai yra normos variantas. Net jeigu tam tikromis dienomis jūs iš tikrųjų internete praleisite daug laiko.

10 min. pokalbio klausykite LRT radijo laidos „Ryto garsai“ įraše (nuo 1:01:20), kurio nuorodą rasite šioje LRT.LT publikacijoje, pagal pokalbį parengtoje Aistės Turčinavičiūtės.