Prof. dr. R. Jusienė: vaikai ir išmanieji: kas ką valdo?

Prof. dr. Roma Jusienė skaitė pranešimą 2022 m. gegužės 27 dieną vykusioje konferencijoje „Šiuolaikinis technologijų ir virtualus pasaulis: įtaka vaiko raidai“, kurią organizavo Lietuvos vaikų ir šeimos terapijos asociacija, bendradarbiaudama su Kolpingo kolegija ir UAB „Žmogaus psichologijos studija“.

Profesorė pristatė mokslinius tyrimus, nagrinėjančius informacinių technologijų įtaką vaikų ir jaunimo sveikatai.

Kelios pranešimo įžvalgos:

  • Kompiuteriniai žaidimai ne ilgiau kaip 2 val. per dieną mokyklinio amžiaus vaikams gali padidinti intelekto gebėjimus, bet svarbiau – tėvų išsilavinimas ir tai, kiek jie ugdo vaikus.
  • Esant sąlygoms: nuo 5 metų, jei tėvų išsilavinimas aukštasis ir tik jeigu ribotas laikas (apie 1-2 val.) bei parinktas tinkamas turinys – galima pagerinti vaiko vykdomąsias funkcijas, pvz., dėmesio perkėlimą, veikliąją atmintį.
  • Reikia riboti ekranų ir interneto laiką, ypač pramogoms ir laisvalaikiui (0-2 metai – 0; 3-6 metai – 1 val.; 7-10 metų – 2 val.; paaugliai – ne daugiau 4 val.).
  • Laikytis skaitmeninės etikos (saugus internetas) ir higienos (valgymas be ekranų; miegamasis be ekranų).

Kaip sako prof. dr. R. Jusienė: „Deja, net išmanieji ekranai emocijų ir elgesio problemų nesprendžia – kaip ir greitasis maistas“ tik sudaro laikiną iliuziją, kad jaučiamės geriau, saugiau, sočiau“, pabrėždama, kad tėvai ir kiti suaugusieji yra svarbiasias elgesio modelis ir parama vaikams ir jaunimui, susiduriančiam su skaitmeninio pasaulio iššūkiais.

Su visu pranešimo turiniu galite susipažinti MediaVaikai svetainėje, čia.

  • Svetainė https://lt.mediavaikai.lt  yra sukurta ir palaikoma Vilniaus universiteto mokslininkų. Šie tyrėjai vykdo mokslinius tyrimus, finansuojamus Lietuvos mokslo tarybos ir Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo. Tyrimų tikslas – išsiaiškinti įvairaus amžiaus vaikų naudojimosi internetu ir buvimo prie ekranų pobūdį ir trukmę bei elektroninių medijų naudojimo reikšmę vaikų psichikos ir fizinei sveikatai. Šiuo metu vykdomas tęstinis tyrimas VAIKŲ SVEIKATA („Ilgalaikis ekranų poveikis vaikų fizinei ir psichikos sveikatai“, amžiaus grupės: 2-5 m. ir 6-14 m.), finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.
  • Mokslininkai jau yra atlikę tyrimų su šių amžiaus grupių vaikais: 2,5-6 metų (ikimokyklinukai), 6-9 metai (pradinukai), 7-14 metų (projektas „Vaikai karantine“. Ikimokyklinukų tyrime dalyvavo daugiau 1200 Lietuvos šeimų. Pradinukų tyrime dalyvavo beveik 300 pradinio mokyklinio amžiaus vaikų ir tiek pat tėvų. Tyrime „Vaikai karantine“ dalyvavo daugiau kaip 1000 Lietuvos šeimų bei pradinių ir vidurinių mokyklų mokytojai.

————

Konferencijos „Šiuolaikinis technologijų ir virtualus pasaulis: įtaka vaiko raidai“ (2022-05-27, Kaunas) programa:

10.00 – 10.10 konferencijos atidarymas. LVSTA prezidentė Dovilė Ridzevičienė.

10.10 – 10.30 VAIKAI IR IŠMANIEJI EKRANAI: KAS KĄ VALDO? Prof. dr. Roma Jusienė, Vilniaus universiteto Psichologijos instituto profesorė bei Konsultavimo ir mokymų centro psichologė psichoterapeutė.

10.30 – 10.40 klausimai, atsakymai

10.40 – 11. 00 KOMPIUTERINIAI ŽAIDIMAI IR PAAUGLYS PAGAL SATYRĄ “BALTASIS LOTOSAS”. Timas Petraitis psichologas, egzistencinės krypties psichoterapeutas, lektorius.

11.00 – 11.10 klausimai, atsakymai

11.10- 11.30 KOGNITYVINIŲ ĮGŪDŽIŲ LAVINIMAS PASITELKIANT TECHNOLOGIJAS: KAIP SURASTI BALANSĄ? Justina Inkrataitė, Braingym kognityvinių įgūdžių lavinimo centrų direktoriaus pavaduotoja bei mokymų ir kokybės vadovė. Sukaupusi daugiau nei 6 metų patirtį kognityvinių įgūdžių lavinime, licencijuota BrainRx, ReadRx ir AccelerateRx programų ekspertė Lietuvoje.

11.30 – 11.40 klausimai, atsakymai

11.40 – 12.10 kavos pertrauka 12.10 – 12.40 video pranešimas (su vertimu į lietuvių kalbą): BENDRAVIMAS NUOTOLIU: PATIRTYS SU KLIENTAIS. Lynn Stadler, geštalto psichoterapeutė, Violet Oaklander mokinė bei jos mokymų tęsėja.

12.40 – 12.50 reakcijos, refleksijos, diskusija.

12.50 – 13.20 video pranešimas (su vertimu į lietuvių kalbą): BENDRADARBIAVIMAS VAIKŲ IR PAAUGLIŲ PSICHOTERAPIJOJE: DARBAS SU TĖVAIS NAUDOJANT V. OAKLANDER MODELĮ. Karen Fried, V.Oaklander mokinė bei jos mokymų tęsėja, geštalto ir kognityvinės krypties psichoterapeutė.

13.20 – 13.30 reakcijos, refleksijos, diskusija. ​13.30 – konferencijos uždarymas.


Programos turinio šaltinis: http://www.vaikuirseimos.lt/renginiai.html