Pagal Skaitmeninės etikos centro iniciatyvą „Iš telefonų – į mokyklą“, parengtos ir Seime 2025 m. kovo 20 d. registruotos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma riboti asmeninių išmaniųjų telefonų naudojimą mokyklose.
Šias pataisas pateikė parlamentarai Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Daiva Ulbinaitė, Liutauras Kazlavickas ir Saulius Čaplinskas. Dieną prieš tai, buvo surengta klausimo pristatymo žiniasklaidai ir visuomenei spaudos konferencija Seime.
Parlamentarai pritarė įstatymo pataisos pateikimui. Taip pat pritarta ir analogiškai iniciatyvai, kurią pristatė parlamentarė Ligita Girskienė. Tolesniuose svarstymuose neatmetama galimybė abu projektus apjungti.
Toliau pataisos bus svarstomos Seimo Švietimo ir mokslo komitete, kur bus ieškoma optimalių sprendimų, atsižvelgiant į visų suinteresuotųjų šalių nuomones bei tarptautinę praktiką.
„Džiaugiamės, kad Seime vis daugiau suvokiama, jog išmaniųjų įrenginių naudojimo problema mokyklose yra reali ir reikalaujanti neatidėliotinų sprendimų. Tikėkimės, kad jau artimiausiu metu bus priimti aiškūs ir efektyvūs teisės aktai, kurie padės kurti saugesnę, palankesnę mokymuisi aplinką visiems Lietuvos moksleiviams“, – sako Skaitmeninės etikos centro steigėja Renata Gaudinskaitė.
Asmeniniai išmanieji mokyklose – problema, kurią reikia spręsti nedelsiant
Seimo narių pateiktos pataisos atliepia iniciatyvos išsiūbuotą ir visuomenėje bei mokslininkų bendruomenėje plačiai diskutuojamą problemą – nevaldomą asmeninių išmaniųjų telefonų naudojimą mokyklų aplinkoje.
Tą pačią dieną, kai buvo pateikti įstatymų projektai, Vyriausybės valandos metu buvo keliami klausimai apie Švietimo, mokslo ir sporto ministrės (ŠMSM) poziciją šiuo klausimu. Ministrė pripažino, kad problema egzistuoja ir kad ją būtina spręsti, kad besaikis išmaniųjų naudojimas neigiamai veikia mokinių sveikatą ir mokymosi pasiekimus. Vis dėl to, klausimas, ar pakaktų tik rekomendacijų, ar būtina aiški ir privaloma tvarka visoms mokykloms.
Svarbu paminėti, kad diskusijoje, vėliau vykusiose ŠMSM tarp suinteresuotųjų šalių, dauguma dalyvių palaikė telefono naudojimo ribojimų idėją, įskaitant mokyklų, mokytojų organizacijas, Sveikatos apsaugos ministeriją, (SAM) aiškiai pabrėžusią savo palaikymą bei Lietuvos moksleivių sąjungą, kuri irgi pritarė suprantanti problemą ir pasisakanti už ribojimus, diskutuodama tik dėl galimų amžiaus ribų.
Iniciatyvos autoriai ir pataisų iniciatoriai įsitikinę, kad reguliavimas turėtų būti įstatymu – užtikrinti vienodas sąlygas visoms Lietuvos mokykloms, nepriklausomai nuo pavienių švietimo įstaigų sprendimų ar rekomendacijų, kurių gali ir nebūti paisoma ar kurios gali būti taikomos nevienodai.
2025-03-20
© Skaitmeninės etikos centras