Britų tarybos Lietuvoje „People to People“ programos skaitmeninio pilietiškumo projektas
Gilinti žinias – naujai
Per pusantro šimto moksleivių mokysis ir gilins žinias skaitmeninio pilietiškumo temoje unikaliu būdu: sujungiant ugdymo turinį su judesio praktikomis bei mokantis iš profesionalių žurnalistų.
tikslas
Stiprinti 9–11 klasių jaunuolių supratimą apie skaitmeninį pilietiškumą ir jo formas. Turime gebėti ne tik identifikuoti įvairias interneto žalas ir didinti atsparumą joms, bet mokėti atsakingai, pozityviai bei kritiškai mąstant dalyvauti skaitmeninėje aplinkoje, suprasti, kaip kaip aktyvių piliečių, balsas gali būti išgirstas, kaip jiems realiai praktikuoti pilietiškumą virtualioje erdvėje.

Apie projekto startą rašo LRT
Jei skaitote šį tekstą, jūs – skaitmeninis pilietis. Kuo šis statusas ypatingas?
VERTĖ DALYVAUJANTIEMS
Mes siekiame sukurti pasitikėjimu grįstą aplinką, įtvirtinti žinias ir skatinti elgesio pokyčius.
Suteiksime moksleiviams holistinę ir įtraukiančią mokymosi patirtį, kuri įgalintų juos siekti savo tikslų skaitmeniniame pasaulyje naudojantis naujais įgūdžiais bei žiniomis.
Įtraukiama ir mokyklos bendruomenė: mokytojai, mokytojos, tėčiai ir mamos, globėjai ir globėjos.
Kodėl verta dalyvauti?
Žinios ir kompetencijos
Gilinamos itin aktualios temos: skaitmeninis pėdsakas, privatumas, bendravimas internete, kritinis mąstymas, sveikas e. balansas ir probleminis interneto naudojimas (PIN), neapykantos kalba etc.
Unikalus metodas
Sudominti, žiniai perduoti pasitelkiami ir patyriminiai kūno, šokio-judesio metodai, per juos perteikiamas suvokimas aš-tu-mes: bendruomenė. Per judesį žiūrima ir į skaitmeninio pilietiškumo temas.
Įsitraukia profesionalai
Mokymus veda Skaitmeninės etikos centro ekspertai ir LRT žurnalistės. Jų parengta medžiaga ir pamokos skirtos ne tik moksleiviams, bet ir mokyklos suaugusiųjų bendruomenei – mokytojams ir tėvams.
Kaip įsitraukia mokykla?
MOKSLEIVIAI IR MOKSLEIVĖS. Į projektą įsitraukusi klasė dalyvauja keturiuose susitikimuose, kurie iš viso apima 12 pamokų:
- Trijuose mokymų susitikimuose, kurie apima 10 pamokų (jų metu nagrinėjamos skaitmeninio pilietiškumo temos, vyksta patyriminės / judesio terapijos pamokos, reflektavimas ir pasirengimas išgirstas bei aptartas temas perteikti kitiems,
- Viename 2 pamokas mokykloje trunkančiame renginyje, kurio metu dalyvaujanti klasė pristato anksčiau aptartas ir įsigilintas temas kitiems.
Projekto pabaigoje klasė vyksta į vienos dienos visų projekto dalyvių–klasių susitikimą. Tai bendras renginys Vilniuje, kur kiekviena klasė dalysis įgytomis patirtimis.
MOKYTOJAI, MOKYTOJOS, MAMOS, TĖVAI, GLOBĖJOS IR GLOBĖJAI. Su skaitmeninio pilietiškumo temomis taip pat bus supažindinama mokyklos mokytojų, administracijos bei vaikus auginančiųjų bendruomenė.
Projekto trukmė – 2024-2025 mokslo metai.

Temos ir klausimai, kuriuos nagrinėsime – ir tikrai dar ne visi!
- Kas yra asmeninis šališkumas ir kodėl patvirtinimo ieškome tam, kuo tikime?
- Kas yra skaitmeninė įtaka ir kokia yra atsakomybė už savo žodį?
- Kaip argumentuoti ir ginčytis, jei nesutinki?
- Kas yra poliarizacija, troliai ir ko reikia pokalbiui, kad jis būtų pilietiškas?
- Kokios yra naujosios elgesio priklausomybės? Kas yra probleminis interneto naudojimas ir interneto žaidimų sutrikimas?
- Dirbtinis intelektas. Kokios yra ateities galimybės ir dabartinio elgesio internete įtaka joms?
- Kaip sukurti tokį elektroninį pėdsaką, kad jis atitiktų mano tikslus?
- Kokie yra veido atpažinimo privalumai ir privatumo rizikos?
- Kokie yra rizikingi santykiai internete, įskaitant sekstingą?
- Kaip saugoti savo reputaciją internete?
- Kaip spręsti dilemą tarp žodžio laisvės ir neapykantos kalbos?
Kam šito reikia?
Daugelis Europos šalių yra parengusios išsamias politikos sistemas ir gaires, skirtas skaitmeniniam pilietiškumui ir saugumui internete skatinti. Europoje atliekama vis daugiau tyrimų skaitmeninio pilietiškumo klausimais, kurie padeda formuoti politiką, kurti programas, įtvirtinti ugdymo praktiką, stengiamasi įvertinti iniciatyvų veiksmingumą skatinant teigiamą elgesį internete.
Tačiau nepaisant pastangų skatinti skaitmeninį raštingumą, stiprinti duomenų apsaugą, reglamentus, kovoti su dezinformacijos grėsme demokratiniams procesams ir užkirsti kelią įvairioms piktnaudžiavimo formoms tampa vis sunkiau.
Vis labiau jaučiamas poreikis glaudžiai bendradarbiauti daugeliui suinteresuotųjų šalių, intensyviau gilinti žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumą, ugdyti kritinio mąstymo įgūdžius, pradedant nuo kuo jaunesnio amžiaus. Be to, dokumentuose, kur aprašomi pilietiškumo pagrindai (pvz., Pilietiškumo pagrindai, emokykla.lt), trūksta dėmesio skaitmeniniams pilietiškumo aspektams.
Šis projektas inicijuotas supratimo, kad skaitmeninio pilietiškumo aspektai galėtų ir turėtų būti nagrinėjami kur kas plačiau, integruojant juos į kitas ugdymo veiklas.
Skaitmeninės etikos centras pastebi tendenciją, kad paaugliai ir paauglės pernelyg daug laiko prie ekrano praleidžia internetinėms pramogoms, o didžioji dauguma jaunimo taip pat nurodo, kad naujienas apie pasaulį sužino iš dviejų pagrindinių informacijos šaltinių: TikTok ir YouTube.


Apie Britų tarybą Lietuvoje
Britų taryba – Jungtinės Karalystės kultūrinių ryšių ir švietimo galimybių organizacija, kurios tikslas yra skatinti ir stiprinti Jungtinės Karalystės ir kitų šalių gyventojų bendradarbiavimą ir tarpusavio ryšius pasitelkiant meną, kultūrą, švietimą ir anglų kalbą. Siekdama ilgalaikių ir tvarių pokyčių milijonams žmonių visame pasaulyje, Britų taryba tiesiogiai dirba su vietos partneriais: bendruomenėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir šalių vyriausybėmis.
Britų taryba Baltijos šalyse veikia nuo 1990 metų pradžios. Per beveik tris veiklos dešimtmečius įgyvendinta dešimtys programų, veiklų ir iniciatyvų, kurių tikslas – tobulinti anglų kalbos mokymą, skatinti kultūrinį bendradarbiavimą ir plėtoti švietimo ir meno mainus tarp Jungtinės Karalystės ir Baltijos šalių.
Apie „People to People“ programą
(liet. Žmonės – žmonėms)
2016 m. Britų taryba inicijavo programą „People to People“, skirtą pilietiniams ir kultūriniams ryšiams Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje stiprinti. Pagrindinis šios programos tikslas – didinti sanglaudą tarp šalių bendruomenių ir įgalinti jas pačias kurti ir sėkmingai plėtoti tvarius bendruomeninius ryšius.
„People to People“ projektai Lietuvoje skatina bendruomenių sutelktumą, toleranciją, stiprina XXI amžiui būtinus gebėjimus: kūrybiškumą, kritinį mąstymą ir medijų raštingumą pasitelkiant inovatyvius mokymus, socialines veiklas ir meno raiškos priemones, ugdant skirtingų lyčių, fizinių gebėjimų, amžiaus grupių, religinių įsitikinimų ir socioekonominių galimybių dalyvius.



Kontaktai pasiteirauti apie projektą

Rasa Jauniškienė
rasa@e-etika.lt
+(370)68698686

Renata Gaudinskaitė
renata@e-etika.lt
+(370)65022467
Skaitmeninės etikos centro naujienos
Galite rasti mus ir socialiniuose tinkluose: https://www.facebook.com/skaitmeninesetikoscentras/