Žinome jau nemažai:
- 10-17 proc. žmonių pasaulyje susidurs su probleminiu interneto naudojimu (PIN).
- Interneto probleminio naudojimo rizika atsiranda vaikams, jeigu ikimokykliniame amžiuje naudojamasi bet kokiais įrenginiais, turinčiais ekranus, kasdien daugiau nei 1 valandą, o paauglystėje – jei daugiau nei 3 valandas.
- Mokyklinio amžiaus vaikams ir paaugliams probleminio interneto naudojimo riziką rodo didesnė nei 2 val. naudojimosi internetu laisvalaikiui ir pramogoms trukmė arba didesnė nei 4 val. naudojimosi bet kokiais ekranais bet kokiais tikslais trukmė.
- Atjauta grįstas dėmesingas įsisąmoninimas gali padėti susidūrus su elgesio priklausomybėmis.
- Žaidimų sutrikimas 2018 m. įtrauktas į Pasaulio sveikatos organizacijos tarptautinę ligų klasifikaciją.
- Žaidimų sutrikimas sėkmingai gydomas tik visiškai atsisakant žaidimo ekrane.
Įdomu ir tai, kad ne visos interneto probleminio naudojimo formos primena priklausomybę, pvz.: apsipirkinėjimas internetu, pornografijos žiūrėjimas yra arčiau impulsų kontrolės sutrikimų, o el. pašto tikrinimas, naršymas, skaitmeninis kaupimas, kiberchondrija – arčiau obsesinio kompulsinio sutrikimo.
Viso pasaulio psichikos sveikatos ir socialinės sistemos patiria didėjančią naštą dėl probleminio interneto naudojimo (PIN): susirūpinimas šio reiškinio įtaka ir poveikiu sveikatai auga visose amžiaus grupėse, pirmiausia – labiausiai pažeidžiamose – tarp vaikų ir jaunimo. Tačiau pagrįstų žinių ir įžvalgų trūksta.
Visgi, tyrimų šioje srityje dar labai trūksta visame pasaulyje.
Šiuo metu Lietuvoje vykdomas tyrimas unikalus kelių universitetų organizuojamas tyrimas nagrinėja, kokie asmenybės bruožai ir kaip yra susiję su probleminiu interneto naudojimu.
Tyrimo duomenys taip pat padės dėl įrankių: labai trūksta instrumentų, kurie padėtų ir specialistams, ir kiekvienam asmeniškai atpažinti, kada interneto naudojimas jau tampa problema.
REIKALINGA JŪSŲ PAGALBA – 15 minučių Jūsų laiko atsakyti į anoniminės anketos klausimus. Anketa informatyvi, daugiau sužinosite apie savo interneto naudojimo įpročius, o drauge prisidėsite prie pagalbos tiems žmonėms, kuriems interneto naudojimas ima griauti gyvenimą.
* PIN, probleminis interneto naudojimas.
Tyrimo pristatymas specialistų pokalbyje su Žmogaus institutu, LSMU ir Skaitmeninės etikos centru:
Skaitmeninės etikos centro inf., 2024-03-19.