Naujųjų pažadas sau – naujas skaitmeninės higienos įgūdis

Paauglius kviesti naudotis technologijomis sąmoningiau – užduotis ne iš paprastųjų. Kartais jaunuoliai sako, jog laisvalaikiui prie ekranų skiria 7 val. per dieną ar netgi daugiau. Ir vis dėlto idėja perimti kontrolę į savo rankas gali įkvėpti (ir šios naujienos skaitytoją) pergalvoti savo technologijų naudojimo įpročius ir imti keisti juos taip, kad technologijos tarnautų mums, o ne atvirkščiai. Galbūt kam nors tai bus dar vienas, o gal pirmasis naujųjų metų pažadas sau…

Tarp TOP 5 sveikų skaitmeninių įgūdžių, kuriuos po susitikimo su Skaitmeninės etikos centru (SEC) ketina išmėginti jaunimas – yra šie: „nedalyvausiu pykčio ir patyčių diskusijose“, „pasistengsiu atidėti pirmąjį rytinį kontaktą su telefonu“, „išjungsiu bent keletą pranešimų (notifications)“, „valgysiu be ekranų“, „išnešiu telefoną į kitą kambarį, kai reikės susikaupti“.

Atitinkamai šeštoje ir septintoje vietoje – „mokysiuosi nuobodžiauti“ ir „miegosiu be telefono“: tą atskleidė sostinės mokyklose vykęs prevencinis priklausomybės nuo ekranų projektas „Skaitmeninės higienos įgūdžiai – šiandienos „must have“.

Projekte dalyvavo apie 700 moksleivių ir 220 suaugusiųjų – mokytojų, tėvų bei Vilniaus vaikų dienos centrų darbuotojų.

„Savo įspūdžiais apklausoje po susitikimų pasidalijo 224 paaugliai, iš kurių beveik pusė (47 proc.) pažymėjo norintys sėkmingiau  kontroliuoti savo laiką ir mažiau jo skirti technologijoms, – sako Skaitmeninės etikos centro steigėja Renata Gaudinskaitė. – Susitikimuose kvietėme paauglius eksperimentuoti, imti technologijų valdymo kontrolę į savo rankas ir kiekvienam per 24 valandas įveikti po atskirą iššūkį – įgyvendinti sveiką skaitmeninį įgūdį, kurio dar nedarė.

SEC steigėja R. Gaudinskaitė

Paklausus, kodėl ketina iššūkio imtis, tarp atsakymų skambėjo ir įkvepiantys pasidalinimai: nes norėčiau išmokti pabūti be telefono, nes pačiam įdomu, ar sugebėsiu, nes noriu išbandyti savo jėgas ir valią, nes noriu vertingiau praleisti laiką, nes intriguoja, noriu pažiūrėti, kokie pokyčiai atsiras gyvenime. Džiugina ir tai, jog tikimybė, kad tokius mokymus jaunimas rekomenduotų savo bendraamžiams, siekia 8 balus iš 10-ties.“

Iš mokymuose dalyvavusių suaugusiųjų apklausą užpildė bene trečdalis (27 proc.) ir trečdalis jų tvirtino „perdozuojantys“ interneto kartą per savaitę ar dažniau, 41 proc. – „perdozuojantys“ rečiau nei kartą per savaitę. Kiek tikėtina, kad rekomenduotų tokius mokymus kitiems – 9,5 iš 10.

Suaugusieji pirmiausia ketino išbandyti juodai-baltą ekraną, valgyti be ekranų ir išnešti telefoną į kitą kambarį, kai reikės susikaupti, o kaip labiausiai norimus atsisakyti įpročius įvardijo beprasmį naršymą, greitą atsakinėjimą į gautas žinutes, buvimą feisbuke ir net TAMO tikrinimą vakarais ir savaitgaliais.

Kokį patarimą rūpinantis vaikais skaitmeniniame amžiuje norėtų duoti vieni kitiems suaugusieji – būti pavyzdžiu, dažniau pakelti akis nuo ekrano patiems , daugiau bendrauti su vaikais, kalbėtis ir domėtis, aktyviau dalyvauti vaikų gyvenime, daugiau realaus savo laiko praleisti su vaikais, formuoti teisingus įgūdžius savo pavyzdžiu, įsivesti taisykles, nepavargti tartis ir laikytis susitarimų, nuo mažens tikslingai dirbti tuo klausimu.

Projektas „Skaitmeninės higienos įgūdžiai – šiandienos „must have“ siekė atkreipti visuomenės, ypač vaikų ir jaunimo bei ugdytojų dėmesį į probleminį interneto naudojimą ir su juo susijusius iššūkius: mokslininkai vienbalsiai sutaria, kad perteklinis naudojimasis technologijomis gali sukelti rimtų psichikos ir fizinės sveikatos bėdų, probleminį interneto naudojimą mokomi atpažinti ir specialistai.

Technologijomis naudotis sąmoningiau mokytis reikia visiems, o savo elgesiu rodyti pavyzdį jaunimui pirmiausia verta suaugusiesiems – imtis iššūkio ir iš naujo sustyguoti savo santykį su telefonu. Galbūt įsiklausant į pačių moksleivių palinkėjimus jaunesnėms kartoms:

  • Pradėk būti su telefonu kuo vėliau.
  • Neprisirišk prie telefono, naudok tik svarbiems dalykams.
  • Nepradėk naudotis technologijomis nuo pat mažens, pasidžiauk vaikyste ir neįsivelk į socialinius tinklus per anksti.
  • Tavo gyvenimas gali būti įdomus ir be telefono!
  • Kuo mažiau ekranų, tuo geresnės patirtys.
  • Skaičiuok laiką, leidžiamą prie ekranų.
  • Nemanyk, kad nesinaudoti telefonu yra nekietai, tai stiprumo požymis.
  • Atkreipk dėmesį į tai, kas vyksta šalia, realioje aplinkoje ir daugiau laiko praleisk su žmonėmis gyvai, o ne internete.
  • Nepamiršk realaus pasaulio, nesureikšmink kompo, telefono ir prisimink, kad nieko įdomiau už realų gyvenimą nėra.

Projektas buvo finansuojamas Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis.