Skaitmeninės higienos įgūdžiai – šiandienos „must have“

Sostinės mokyklose Skaitmeninės etikos centras pradeda prevencinį ekranų priklausomybės projektą „Skaitmeninės higienos įgūdžiai – šiandienos „must have“. Planuojama, kad iš viso projekte dalyvaus 600 moksleivių, 150 mokytojų bei tėvų ir 50 savivaldybės vaiko dienos centrų darbuotojų. Projektas finansuojamas Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. 

Pandemija aiškiau nei bet kada atskleidė skaitmeninių technologijų svarbą ir naudą. Visgi, ir Lietuvos, ir pasaulio mokslininkų tyrimai patvirtina, jog perteklinis, nesąmoningas naudojimasis technologijomis sukelia rimtų psichikos ir fizinės sveikatos bėdų.

„Projektu bus siekiama vaikus ir jaunimą įgalinti ir motyvuoti pasirūpinti savo sveikata, kurią veikia augantis naudojimasis ekranais, vedantis ir prie priklausomybių rizikos, o tėvams, globėjams ir mokytojams  – suteikti  mokslinių tyrimų duomenimis pagrįstų žinių motyvuojant aktyviai dalyvauti sprendžiant skaitmeninius iššūkius ir padedant vaikams tai daryti,“ – sako  Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Viktorija Turauskytė.

Vaikams ir paaugliams praleidžiant vis daugiau laiko prie ekranų, vis mažiau laiko lieka tam, kas padeda užtikrinti gerą savijautą – miegui, bendravimui, fiziniam aktyvumui, sveikai mitybai, pomėgiams, hobiams be ekranų.

SEC vadovė Rasa Jauniškienė
Rasa Jauniškienė, Skaitmeninės etikos centro vadovė

„Netinkamas pagal amžių ar trikdantis turinys taip pat daro įtaką vaikų psichinei ir fizinei sveikatai, – sako Skaitmeninės etikos centro vadovė Rasa Jauniškienė. – Todėl mokome vaikus ir jaunimą sąmoningiau naudotis skaitmeninėmis technologijomis, padedame ugdyti sveikus skaitmeninės higienos įgūdžius išvengiant probleminio interneto naudojimo: tai auganti psichikos, o drauge – ir fizinės sveikatos problema visame pasaulyje“. Pasak jos, kritiškai svarbus yra suaugusiųjų vaidmuo vaikams formuojant tinkamus naudojimosi ekranais įpročius.

Skaitmeninės etikos centro mokymuose dalyvavę moksleiviai sako, kad kas antras iš jų jaučiasi „perdozuojantis“ interneto dažniau nei kartą per savaitę, kas penktas – taip jaučiasi kasdien. 60 proc. apklaustų tėvų patvirtina, kad dėl dažno ekranų naudojimo konfliktai šeimose kyla dažniau nei kartą per savaitę, o kas penktas teigia, jog konfliktuojama dažniau nei kartą per dieną.


Po mokymų*, kuriuos Skaitmeninės etikos centras veda šalies mokyklose, surinkti atsiliepimai atskleidžia, kad:

  • išgirsta informacija ir moksleiviams, ir mokytojams, ir tėvams bei globėjams buvo naudinga (tikimybė, kad tokius mokymus rekomenduotų kitiems – apie 9 iš 10),
  • patrauklu tai, jog vaikams informacija pateikiama jiems suprantama kalba, kad remiamasi mokslinių tyrimų įžvalgomis, kad pateikiami konkretūs patarimai, atsakoma į klausimus, diskutuojama.

* 2021 m. Skaitmeninės etikos centras vedė mokymus 1500 moksleivių, 1000 tėvų, globėjų bei 300 mokytojų.

Skaitmeninės etikos centras 2022 m. įgyvendina visuomenės sveikatos priemonę  „Skaitmeninės higienos įgūdžiai – šiandienos „must have“. Priklausomybės nuo ekranų prevencija“. Priemonė finansuojama Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis.