Skaitmeninė dieta arba kiek vaikui leisti būti prie ekranų?

„Pavalgei? Apsirenk! Kaip pasportavai? O kontrolinis – atsiskaitei?“ – tai kreipiniai ir klausimai, kuriuos dažnai išgirsta mūsų vaikai. Mes domimės, nes tai mums rūpi. Tokio paties dėmesio turėtų sulaukti ir dar viena sritis – kiek laiko per dieną vaikas praleidžia prie skaitmeninių įrenginių. Kalbame apie ekrano laiką. Tai laikas, praleidžiamas prie telefono, kompiuterio, planšetės ar televizoriaus ekrano. Kokia šio laiko dozė tinka būtent mano vaikui?

Daugelis tėvų pasidžiaugs, jog technologijos padeda jų vaikams mokytis, kurti ir bendrauti. Jos atskleidžia vaikų kūrybiškumą, išmanus jų naudojimas leidžia įvaldyti naujus įgūdžius, mokymosi metodus. Visgi, nemažai bus ir tokių, kurie nerimauja, jog vaikas nepaleidžia iš rankų telefono arba nepakyla nuo kompiuterio net pavalgyti, o visa kita be ekrano – nuobodu.

Tikrai yra didelis skirtumas tarp bereikšmio naršymo ir produktyvios veiklos internete. Todėl tėvams reiktų suprasti, ką internete vaikas veikia. Pasikalbėkime ir sužinokime, ar jis savo ekrano laiką naudoja mokydamasis naujų dalykų ir įgydamas naujų patirčių, ar valandų valandas žiūri, kaip žaidžia kiti geimeriai ir ką iš to išmoksta.  

Štai kokius teiginius galite rasti įvairiose rekomendacijose, susijusiose su ekrano laiku: vaikai iki 2 m. amžiaus neturėtų leisti laiko prie ekrano. Nuo 2 iki 12 metų – 1 valanda, o paaugliams ir suaugusiems – 2 valandos per dieną („Mayo Clinic Health System“, JAV, rekomendacija).

Skaičiuoti vaikų laiką, praleidžiamą prie ekranų gali būti sudėtinga, o kartais tai gali sukelti bereikalingo streso. Jums padės Šeimos susitarimas – čia kiekvienas šeimos narys gali pažymėti, kiek laiko prie ekrano praleis, kur ir kada įrenginiais naudosis bei kokį turinį vartos.

Paskatinkite vaikus išmėginti sveiką „skaitmeninę dietą“:

  1. Fizinis aktyvumas ir miegas – absoliutūs prioritetai. Užtikrinkite, kad ekrano laikas į juos nesikėsintų, miegui skirtu metu visus ekranus išneškite iš miegamųjų ir pasirūpinkite, kad vaikas kasdien būtų fiziškai aktyvus.
  2. Ribas nustatykite DRAUGE su vaikais. Įtraukite juos planuojant, kiek laiko galima praleisti internete, kokiu dienos metu ir kokiose platformose. Nustatykite laiką „be ekranų“ ir vietas namuose, kur ekranais nesinaudojama. Augant vaikams, peržiūrėkite šiuos sprendimus ir suteikite vis daugiau atsakomybės reguliuoti ekranų laiką savarankiškai.
  3. Venkite ekrano laiką naudoti kaip apdovanojimą. Tai tik sureikšmina laiką prie skaitmeninio įrenginio ir jis tampa siekiamu, svarbesniu už bet kokią kitą veiklą.
  4. Būkite pavyzdžiu. Vaikai jus kopijuoja, tad jeigu savo ekranų laiką ribojate, vaikams bus lengviau padaryti tą patį.

Kaip sumažinti ekrano laiką šeimoje?

  1. Būkite atsakingi. Nesvarbu, ar tai neformalus susitarimas su draugais ar šeimos nariais – tikslas yra sąmoningas siekis mažinti ekrano laiką.
  2. Kelkite realistiškus tikslus. Jei daug laiko leidžiate prie ekranų, pradžioje nustatykite mažesnius, lengviau pasiekiamus tikslus. Vietoje to, kad šoktumėte tiesiai link rekomenduojamų dviejų ar mažiau valandų per dieną, pradžioje pamėginkite sumažinti savo dabartinį ekrano laiką trečdaliu, paskui perpus.
  3. Išeikite į lauką. Palikite telefoną namuose ir eikite pasivaikščioti, tai padės pakelti endorfinų (laimės hormonų) lygį, pagerins nuotaiką ir fizinę savijautą.
  4. Turėkite planą ir laikykitės jo. Ramioje aplinkoje su šeimos nariais padiskutuokite apie šeimai tinkančias ekrano laiko ribas. Ypač svarbu, kad kiekvienas tas ribas suprastų vienodai. Gerbiančius ekrano laiko ribas šeimos narius pagirkite ar apdovanokite. Aptarkite ir pasekmes, kokios nutiks ribų nesilaikant.
  5. Kalbant apie paauglių naudojimąsi internetu, būkite atidus, tačiau ne įkyrus ar smerkiantis.
  6. Pagalvokite apie asmeninį naudojimąsi telefonu. Greičiausiai tai, ką su juo darote, yra labai svarbu, bet galbūt tai gali palaukti?
  7. Prioritetą teikite bendravimui akis į akį. Šaunu bendrauti internetu, bet tai nepakeičia realaus bendravimo.
  8. Apginkite miegą. Jokių ekranų likus valandai iki miego – itin svarbi taisyklė.

Kokybiškas laikas su žmonėmis yra gyvybiškai svarbus ir kol kas dar nepavaldus jokioms programėlėms.

Todėl kiekvienam suaugusiajam itin svarbu taip sudėlioti ekrano laiką, kaip norėtumėte, kad jį planuotų ir vaikai: išmoktų ir prisijungti, ir atsijungti.

Informaciją parengė Skaitmeninės etikos centras