Skaitmeninės etikos centro bendraįkūrėja Rasa Jauniškienė ir ekspertas Lukas Keraitis pakalbinti „Tele2” pranešimui spaudai, verdant diskusijoms apie Australijos sprendimą iki 16 metų didinti amžiaus ribą prieinamumui prie socialinių tinklų.
„Šiandien Lietuvoje ir pradinukai aktyviai naudojasi socialiniais tinklais, nors platformų taisyklės aiškiai nurodo minimalų 13 metų amžių. Tai rodo tiek reguliavimo, tiek švietimo spragas“, – sako R. Jauniškienė.
„Gana garsiai abejojama, ar netgi oficialiai uždraudus socialinius tinklus jaunimui, pavyks tuos draudimus įgyvendinti. Tai lieka technologijų kompanijų atsakomybėje. O juk žinome, kad jauni žmonės sugeba kūrybiškai apeiti ribojimus, tarp jų ir technologinius.”, – teigia L. Keraitis. Jo pastebėjimu, norėdami žinoti socialinio tinklo naudotojo amžių, socialinių platformų kūrėjai turės prašyti arba pasiimti daugiau informacijos apie naudotoją. Jeigu bus nuspręsta prašyti biometrinių duomenų, tai sukels dar naujų privatumo ir duomenų nutekėjimo iššūkių.
Pasak R. Jauniškienės, kad būtų išvengta pavojų – nuo vaikų priklausomybių iki netinkamo turinio poveikio, kitų rizikų – būtini aiškūs šeimų ir mokyklų susitarimai, daugiau edukacijos kampanijų nacionaliniu mastu bei griežtesnė socialinių tinklų atsakomybė už vaikų saugumą.
„Lietuvoje sprendimų priėmėjų pozicija šiais klausimais lieka neaiški, o mokykloms tenka savarankiškai spręsti šiuos iššūkius, skiriant daug pastangų ir laiko. Matome didėjantį ir tėvų bendruomenių, ir mokyklų administracijų susirūpinimą. Todėl ir mūsų šalyje būtina aiški šalies institucijų ir aukščiausių sprendimų priėmėjų pozicija, reikalingi susitarimai ir konkretūs veiksmai šiems klausimams spręsti“, – sako R. Jauniškienė.
Visą tekstą rasite čia: https://www.static.lt/socialiniu-tinklu-draudimas-vaikams-ar-australijos-pavyzdys-ikveps-lietuva/
2024-12-09