PROJEKTAS

„Skaitmeninės higienos įgūdžiai – šiandienos must have. Priklausomybės nuo ekranų prevencija“ – tai puiki galimybė mokyklos bendruomenei įgauti žinių ir sustiprinti motyvaciją kurti sveiką santykį su technologijomis, valdant ekranų priklausomybės riziką su iš arčiau susipažįstant su viena skaitmenini pasaulio grėsmių – PIN, probleminiu interneto naudojimu. 

*Must have – žodžių junginys anglų kalba, reiškiantis privaloma turėti

Projekto apimtis 2023

Projekte dalyvaus 10 Vilniaus miesto savivaldybės mokyklų. Kiekvienoje iš jų Skaitmeninės etikos centro lektoriai iš viso praves 4 prevencinius kontaktinius mokymus moksleiviams ir suaugusiems, mokytojams arba / ir tėvams. Projektas truks iki 2023 m. gruodžio pabaigos.

dalyvaujančioje mokykloje vyks:
  • Mokymai trims moksleivių klasėms (nuo 5-tos iki 12-tos, pasirenka mokykla). Vienai klasei mokymai trunka 2 pamokas (90 min.), minimalus vaikų skaičius klasėje – 22.
  • Mokymai vienai suaugusiųjų grupei (gali būti mokytojų, administracijos ir tėvų jungtinė grupė). Trukmė – 1,5 val. Minimalus dalyvių skaičius – 26.

Suaugusiųjų vaidmuo yra kritiškai svarbus padedant vaikams ir jaunimui formuoti tinkamus naudojimosi ekranais įpročius ir įgūdžiu

projekte dalyvaujanti mokykla:
  • Parenka klases, kurioms bus vedami mokymai, su Skaitmeninės etikos centru suderina laikus – kada tai vyks ir į suaugusiųjų susitikimą sukviečia mokytojus / tėvelius / globėjus. 
  • Apie dalyvavimą projekte paskelbia** mokyklos svetainėje bei socialinių tinklų paskyroje (jei tokią turi).

** Tekstus interneto svetainei, įrašui socialinei medijai ir  kvietimo laiškus parengs ir mokyklai pateiks Skaitmeninės etikos centras, beliks tik išsiųsti ar paskelbti!

Daliai žmonių, aktyviai besinaudojančių internetu, jo naudojimas gali tapti probleminiu.

Kai veiklai internete pradedamas teikti prioritetas, kai ją tampa sunku nutraukti ar sustabdyti ir kai tai pradeda trukdyti kitoms svarbioms žmogaus gyvenimo sritims – santykiams, sveikatai, mokslui, darbui, poilsiui ar kt. – tai vadinama probleminiu interneto naudojimu, PIN.

Dažniausios PIN formos yra žaidimai, lošimas, apsipirkinėjimas internetu, pornografijos žiūrėjimas, socialinių tinklų naudojimas ir kt. PIN yra elgesio priklausomybė, lyginama su įprastinėms medžiagų – alkoholio, narkotikų, tabako, azartinių lošimų – priklausomybėms.

Dėl augančių PIN mastų visame pasaulyje psichikos sveikatos ir socialinės sistemos patiria vis didėjančią naštą.

Projektas „Skaitmeninės higienos įgūdžiai – šiandienos must have. Priklausomybės nuo ekranų prevencija“ yra skirtas supažindinti su svarbiausiais skaitmeninio pasaulio iššūkiais ir įgūdžiais, būtinais šias rizikas valdyti.

svarbu žinoti

Lietuvos mokslininkų duomenys apie mūsų šalies vaikus

Vilniaus universiteto mokslininkai, su kuriais bendradarbiauja Skaitmeninės etikos centras, atlikę tyrimą „Ilgalaikis ekranų poveikis vaikų fizinei ir psichikos sveikatai“, pastebėjo aiškias sąsajas tarp ekranų laiko ir mokymosi motyvacijos, pasiekimų ir neigiamo poveikio vaikų pažintinei raidai.

Naudojimasis ekranais pramogų tikslais – vienas iš emocinių ir elgesio bei miego sunkumų rizikos veiksnių, o PIN – reikšmingas veiksnys aiškinant pradinukų ir paauglių emocinių ir elgesio sunkumų riziką. Mažiausią mokymosi motyvaciją ir mažiausius mokymosi pasiekimus turi vaikai, kurių namuose nėra nustatytų taisyklių arba jų nebuvo nuosekliai laikomasi ankstesniuose raidos etapuose.

Susipažinkite su mokslininkų rekomendacijomis visuomenei.

Skaitmeninės etikos centro naujienos 

Norite nepraleisti naujausios informacijos? Lengviausia – pasekus mus čia: https://www.facebook.com/skaitmeninesetikoscentras/