Susikaupimas dirbant namuose? Trys paprasti žingsniai

Darbas namuose pilnas trukdžių. Taip, biure trukdžių taip pat yra, pvz., kolegos, kurie kalba garsiai ar nori paplepėti, kai reikia susikaupti, bet namuose atsiranda kitų dėmesį atitraukiančių veiklų: vaikai (ir jų ugdymo procesas, nuotolinės pamokos), namų ruošos darbai (kurie kartais staiga atrodo patrauklesni nei darbo užduotis) ir svarbiausia – visuomet po ranka esantys socialiniai tinklai, naujienų portalai ir pramogų puslapiai.

Apie pastaruosius ir pakalbėsime plačiau, nes juos galime lengviausiai kontroliuoti.

Mums… patinka trukdžiai

Evoliuciškai mūsų smegenys yra užprogramuotos nuolatos ieškoti:

  • naujovių – kad mokytumėmės iš aplinkos,  
  • ko nors gąsdinančio – kad pabėgtume ir išgyventume ar
  • ko linksminančio – kad nenuobodžiautume.

Smegenys taip pat yra linkusios taupyti energiją: nors jos sudaro tik 2 proc. mūsų kūno masės, bet sunaudoja net 20-25 proc. kūno energijos, t. y. daugiau nei bet kuris kitas mūsų organas*. Susidūrusios su sunkia užduotimi, jos ieško, kur pabėgti ir štai – socialinė medija ar pramoginio turinio žinių portalai yra puikus prieglobstis tinginiauti mėgstančioms ir naujų stimuliacijų ieškančioms smegenims.

Trumpa pertraukėlė – ilgas kelias atgal

Tad dirbant ties sunkia ar nuobodžia protine užduotimi pagunda „padaryti pertraukėlę“ ir „trumpam“ įlįsti į socialinius tinklus yra tikrai didelė. „Tik trumpam“ – retai pavyksta, nes socialinių tinklų turinio algoritmai sudėlioti taip, kad išlaikytų vartotojo susidomėjimą kuo ilgiau, tad penkios minutės lengvai gali virsti penkiolika ir daugiau.

Tyrimai rodo, kad pertraukus susikaupimą gali prireikti daugiau nei 20 minučių, kol grįžtame prie užduoties su tokiu pačiu dėmesio sutelkimu. Įdomu ir tai, kad, jei mūsų susikaupimą pertraukia kas nors kitas, pvz., vaikas, kolega ar skambutis, mes grįžtame prie užduoties greičiau – po 23 min., o tada, kai pertrauką nusprendžiame daryti patys (pvz., patikrinti socialinius tinklus) – tada tik po 29 min.

Kad darbas (ne tik) namuose būtų efektyvus

Gera pradžia yra pusė darbo, tad geriausias trukdžių valdymas yra jų prevencija.

Todėl prieš pradedant dirbti susikaupimo reikalaujantį darbą, pirmiausia reikėtų pasiruošti būtent socialinės medijos trukdžių kontrolei. Tai vienas paprasčiausių patarimų, bet ir pats efektyviausias.

1998 m. psichologas  R. Baumester atliko eksperimentą**, kuriuo įrodė, jog mūsų valia nėra begalinė ir naudojama ji pavargsta taip pat, kaip raumenys. Eksperimento metu dviem tiriamųjų grupėms ant stalo buvo padėtos dvi lėkštės: viena su šokoladiniais sausainiais ir kita – su ridikėliais. Vienai grupei buvo leista valgyti, ką tik jie nori, kitai grupei – liepta atsispirti sausainių pagundai ir valgyti tik ridikėlius. Po to abiem grupėms buvo duota sunki geometrinė užduotis, kuri iš tiesų buvo neišsprendžiama. Tie, kurie valgė ką norėjo (sausainius), pasidavė po 19 minučių, o tie, kurie savo valios jėgas buvo naudoję sausainių nevalgymui, pasidavė po 8 minučių.

Išjungdami socialines medijas, pašto dėžutę ar, kai kuriais atvejais, net ir apskritai internetą, nevargintume savo valios nuolat bandydami atsispirti norui patikrinti draugų įrašus, naujienas, laiškus ar pan., o galėtume ją visą skirti susikaupimo ir dėmesio reikalaujančiai užduočiai.

Paprasti būdai padidinti savo produktyvumą

Jei prieš pradėdami darbą padarysite šiuos tris žemiau išvardytus žingsnius ir pabandysite taikyti juos bent pusvalandį, nustebsite, kiek daug per tą laiką nuveiksite!

  1. Pats paprasčiausias būdas atsispirti internetinėms pagundoms (jei tiesiog išjungti internetą – ne išeitis) – įsidiegti programėles, kurios nustatytam laikui blokuos jūsų nurodytus puslapius (pvz., Freedom, ColdTurkey, Breakfree). Tad valios pastangų nereikės naudoti – puslapiai tiesiog neveiks.
  2. Išjunkite elektroninio pašto pranešimus. Jie iš tiesų labai blaško dėmesį ir kelia nerimą: puolame skaityti, galvoti, atsakinėti į laišką ir… pertraukiame savo sutelktą dėmesį. Tad reiktų iš anksto nuspręsti, kada tikrinsime paštą: tarkime, kiekvienos valandos pabaigoje, kas dvi valandas ar pan.
  3. Įjunkite telefono garsą, bet padėkite telefoną kuo toliau (gal net kitame kambaryje), kad nežvilgčiotumėte į iššokančius pranešimus ir nekiltų pagunda atsidaryti socialinės medijos puslapių ar pan.

Beje, šie patariamai gali padėti pagerinti ne tik darbo, bet ir laisvalaikio ar asmeninio gyvenimo kokybę, pavyzdžiui, jei šiuos žingsnius atliktumėte… prieš sėsdami vakarieniauti su šeima ar draugais. Išbandykite!

* https://www.scientificamerican.com/article/why-does-the-brain-need-s/
** https://www.apa.org/helpcenter/willpower-limited-resource.pdf  

Parengė Skaitmeninės etikos centro ekspertė, verslo psichologė Lina Žemaitytė-Kirkman