Švietimo konsultantė Laura Tekorė: norėčiau, kad vaikai kurtų gyvą santykį su pasauliu

Išmanieji telefonai vis dažniau tampa neatsiejama vaikų kasdienybės dalimi, tačiau ar jie tikrai reikalingi mokykloje? Šis klausimas kelia daug diskusijų tarp tėvų, mokytojų ir visuomenės. Laura Tekorė – mama, švietimo konsultantė ir privačios mokyklos bendraįkūrėja – dalijasi savo įžvalgomis apie vaikų sąmoningą ugdymą ir argumentais, kodėl telefonų naudojimas mokykloje turėtų būti ribojamas.

Laura, kas Jus paskatino palaikyti iniciatyvą „Iš telefonų – į mokyklą“?

Mano asmeninė motyvacija, dėl kurios palaikau šią iniciatyvą, susidėliojo į tokius žodžius: esu ne tik mama, bet ir žmogus, kuris domisi vaikų ugdymo procesu, nuolat atnaujina savo žinias šioje srityje. Mylėdama savo vaiką ir norėdama jį ugdyti sąmoningu, protingu bei laimingu žmogumi, negaliu leisti jam naudotis išmaniaisiais įrenginiais ilgiau, nei tai yra būtina. Tuo pačiu suprantu ir iš patirties žinau, kad ne visi tėvai gali skirti tiek daug laiko domėtis šiomis temomis, taigi, turi atsirasti kažkas, kas pasakys bei paaiškins platesniam visuomenės ratui.

Kodėl manote, kad išmanieji įrenginiai mokykloje yra problema?

Niekam ne paslaptis, kad išmanieji įrenginiai gali sukelti priklausomybę. Tad kaip aš, būdama atsakinga mama, galėčiau savomis rankomis kenkti savo vaikui, kuriam linkiu tik geriausio? Be to, interneto turinio „kokybė“ taip pat kelia didelį susirūpinimą. Dažnai vaikai be jokios kontrolės vartoja jiems netinkamą informaciją, o tai turi neigiamą poveikį jų emocinei ir psichologinei būklei.

O kokios taisyklės buvo taikomos Jūsų pačios šeimoje?

Nuo mažų dienų turėjome aiškią taisyklę: būnant su draugais – jokio ekrano. Ar buvo lengva? Ne. Tačiau tai buvo verta, nes dabar matau, kaip jau į paauglystę žengianti dukra auga be galo kūrybinga, empatiška ir atsakinga asmenybe.

Kaip ši problema atrodo mokyklos kontekste?

Kurdama privačią mokyklą, neturėjau jokių abejonių: išmanieji įrenginiai, skirti ugdymo reikmėms, yra mokyklos atsakomybė, ir jų naudojimas privalo būti itin atsakingas. O vaikų asmeniniai išmanieji įrenginiai mokykloje tiesiog nereikalingi.

Mokykla yra ne tik mokymosi vieta, bet ir erdvė socializacijai, gerųjų įpročių formavimui. Ji atsakinga už vaikų sveikatą, kaip numato Švietimo įstatymas. Dėl to svarbu sukurti aplinką, kurioje vaikai bendrautų gyvai, be skaitmeninių trukdžių.

Ką siūlytumėte daryti per pertraukas vietoj telefonų naudojimo?

Norėčiau, kad per pertraukas vaikai kurtų gyvą santykį su draugais, mokytųsi bendrauti, užduoti vieni kitiems klausimus: „Kaip tu jautiesi? Kaip tavo savaitgalis? Ką veiksi vakare?“ – tai paprasti, bet labai reikšmingi momentai, kurie stiprina bendruomeniškumą ir empatiją.

Mažesni vaikai, kuriuos į mokyklą atveža ir pasiima tėvai, apskritai neturi jokio poreikio turėti telefoną su savimi. O kai vaikai pradeda savarankiškai keliauti, telefonas gali būti reikalingas, tačiau jo vieta – asmeninių daiktų spintelėje.

Ką norėtumėte palinkėti tėvams ir mokyklų darbuotojams? Nuoširdžiai linkiu ir tėvams, ir mokyklų darbuotojams prisiimti atsakomybę už tai, kokią žalą patys savo rankomis darome vaikams, leisdami jiems be apribojimų būti išmaniųjų įrenginių apsuptyje. Atėjo laikas sustoti. Todėl palaikau Skaitmeninės etikos centro iniciatyvą drausti vaikų iki 10 klasės asmeninius išmaniuosius įrenginius mokyklose. Esu tikra, kad šis sprendimas padės mums auginti sveikesnius, laimingesnius ir labiau į gyvenimą įtrauktus vaikus.

© Kalbino ir tekstą parengė iniciatyvos savanorė Brigita Bielskė. Dėkojame!
© Skaitmeninės etikos centras


Iniciatyva: https://telefonaimokykloje.e-etika.lt/

Žinios ir naujienos apie iniciatyvos eigą

2025-03-04 Interviu. Dr. Dainius Pūras apie telefonus mokyklose: nueita per toli, priemonių imtis būtina
2025-02-26 Komentaras. Vaikams prie ekranų laikas „užsegti saugos diržus“
2025-02-24 Pranešimas žiniasklaidai: Iniciatyva „Iš telefonų – į mokyklą“: sprendimų laukia jau daugiau nei 200 organizacijų | Skaitmeninės etikos centras
2025-02-14 Iniciatyva „Iš telefonų – į mokyklą“ pasiekė politinį parlamentinį lygį. Diskusija Seime
2025-02-05 Pranešimas žiniasklaidai Reikalingi sprendimai šalies mastu: iš telefonų – į mokyklą! 


Iniciatyvą neatlygintinai vykdo Skaitmeninės etikos centras, nepriklausoma, pelno nesiekianti organizacija. Galite prisidėti paremdami, dalindamiesi šia žinia plačiau arba prisijungdami savanoriauti.