Jei Jūsų vaikas žaidžia vaizdo žaidimus – pasidalinkite patirtimi!

2023-11-15. Lietuvoje ir dar 20-yje pasaulio šalių pradedamas tyrimas apie vaizdo žaidimus ir juose atliekamus piniginius mokėjimus (mikrotransakcijas): siekiama išsiaiškinti, su kokiomis išlaidomis susiduria šeimos ir kokie iššūkiai kyla bandant visa tai kontroliuoti. Vienas iš svarbiausių tarptautinio tyrimo tikslų – suprasti įsitraukimo į vaizdo žaidimus apimtis ir parengti gaires, skirtas reguliuoti vaikų ir paauglių pirkimus vaizdo žaidimuose.  

Tyrimą organizuoja Kanados Vaterlo universitetas, Gibraltaro universitetas ir Vengrijos ELTE Eötvös Loránd universitetas, o mūsų šalyje jį vykdo Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) drauge su partneriu – Skaitmeninės etikos centru. 

„Kartais tėvai nustemba sužinoję apie galimybes leisti pinigus žaidimuose įsigyjant įvairius virtualius įrankius, o būna, kad apie vaikų išlaidas sužino tik tada, kai gauna sąskaitas už apmokėjimus mobiliaisiais įrenginiais. Kitose šeimose vaizdo žaidimus tėvai žaidžia ir patys, ir iš anksto planuoja tam išlaidas“, – sako Skaitmeninės etikos centro įkūrėja Renata Gaudinskaitė.

Pasak tyrėjos, jau  vien dalyvavimas šiame tyrime tėvams ir globėjams suteiks daugiau informacijos, kaip žaidimai ir juose atliekami mokėjimai galėtų būti valdomi šeimose. 

Pasaulio mokslininkus domina įsitraukimas į žaidimus ir finansinės operacijos juose 

„Lyginsime skirtingų šalių patirtį, kad geriau suprastume, kokia pagalba reikalinga tėvams ir globėjams valdant vaikų įsitraukimą į vaizdo žaidimus ir pinigines išlaidas juose.

Tyrimo įžvalgos bus naudingos rengiant rekomendacijas šeimoms ir gaires politikos formuotojams, kad galėtume įstatymiškai reglamentuoti vaikų ir paauglių finansines operacijas, vadinamąsias mikrotransakcijas, vaizdo žaidimuose“, – sako tyrimo Lietuvoje vadovė LSMU profesorė dr. Vesta Steiblienė.  

Auginantiems 5-17 metų vaikus – mokslininkų kvietimas 

Kviečiami dalyvauti lietuviškai kalbantys, Lietuvoje gyvenantys asmenys, auginantys ar globojantys 5–17 metų vaiką, kuris žaidžia ar yra žaidęs vaizdo žaidimus. Vaikai tyrime nedalyvauja – internetinę anoniminę 15-20 minučių apklausą apie šeimos narių elgseną žaidžiant vaizdo žaidimus ir pinigines išlaidas juose pildo vienas iš tėvų ar globėjų.  

Mokslininkai tikisi, kad šio tyrimo rezultatai padės atskleisti realias problemos apimtis Lietuvoje ir pasaulyje.

„Jei jūsų vaikas žaidžia vaizdo žaidimus – labai kviečiame dalyvauti tyrime ir pasidalinti savo patirtimi. Tėvų, globėjų atsakymai itin reikalingi rengiant pagalbos strategijas, skirtas valdyti ir suaugusiųjų, ir vaikų įsitraukimą į vaizdo žaidimus – vieną sudėtingiausių probleminio interneto naudojimo (PIN) formų”, – sako LSMU mokslininkas dr. Julius Burkauskas, Skaitmeninės etikos centro ekspertas. 

Tyrimo dalyvis negauna kokios nors asmeninės naudos, tačiau tyrimo klausimai leidžia geriau suprasti, ar vaizdo žaidimų išlaidos šeimoje pakankamai kontroliuojamos ir kokia šių žaidimų ir piniginių išlaidų juose įtaka santykiams šeimoje.

Tikimasi sulaukti per 1000 užpildytų Lietuvos tėvų ir globėjų anketų. Tyrimo apklausos nuoroda lietuvių kalba: http://bit.ly/Vaizdo-zaidimu-tyrimas (Vaterlo universiteto platforma „Qualtrics”).  

Parsisiųsti tyrimo plakatą

Skaitmeninės etikos centro parengtas pranešimas žiniasklaidai, 2023-11-15