LRT.lt: Tyrimas parodė, kad prie ekranų žmonės vidutiniškai praleidžia beveik 9 savo gyvenimo metus

Verta susipažinti! Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Voice of America“ originalus kūrinys.

Neseniai mobiliųjų įrenginių lyginamosios svetainės „WhistleOut“ atlikti tyrimai rodo, kad pagal šiandienos mobiliųjų telefonų naudojimo tendencijas, vidutinis žmogus per savo gyvenimą praleidžia šiek tiek daugiau nei 76,5 tūkst. valandų – arba 8,74 metų – žiūrėdamas į šio įrenginio ekraną.

Nenuostabu, kad vadinamieji „milenialsai“ (gimę 1981–1996 m.) daugiausiai laiko praleidžia naršydami telefone – vidutiniškai apie 3,7 valandos per dieną. Atėmus vidutinį suaugusiųjų miego laiką (maždaug devynias valandas), tai sudaro beveik ketvirtadalį (23,1 proc.) jų budraus laiko per parą.

X kartos atstovai (gimę 1965–1980 m.) užima antrą vietą – vidutiniškai savo telefonais jie naudojasi apie tris valandas per parą – tai sudaro 16,5 proc. jų budraus laiko. Kūdikių bumo kartos atstovai (gimę 1946–1965 m.) į telefonus įnikę mažiausiai – vidutiniškai 2,5 valandos per parą, t. y. maždaug 9,9 proc. jų budraus laiko.

Tačiau panašu, kad naujoji karta, vadinamoji Z karta, (gimę po 1996 m.) lenkia savo pirmtakus išmaniųjų telefonų ir prie ekranų praleidžiamo laiko srityje. Remiantis 2018 m. atliktais „Pew Research“ tyrimais, 95 proc. 13–17 metų paauglių teigia turintys išmanųjį telefoną arba turintys prieigą prie jo, o 45 proc. prisipažino nuolat naudojantys interneto ryšį.

Iš amerikiečių „YouTube“ žvaigždės Mr. Beast gerbėjų susirašinėjimo socialiniame tinkle „Twitter“ galima susidaryti vaizdą, kiek laiko jie praleidžia prie ekranų, kiek laiko naršo telefone ir kokias programas paprastai naudoja. Kai kurie teigė, kad prie ekranų praleidžia daugiau nei 10 valandų per parą.

„Pew Research“ duomenimis, dauguma 13–17 metų paauglių (91 proc.) teigia, kad telefonas jiems reikalingas laiko praleidimui, tačiau didelė jų dalis taip pat tvirtina, kad šiuo įrenginiu naudojasi ryšiui su kitais žmonėmis palaikyti (84 proc.) ar mokytis naujų dalykų (83 proc.).

Toks besaikis išmaniųjų telefonų naudojimas pasėjo nerimą tarp pačių paauglių – 54 proc. JAV paauglių teigė, kad praleidžia per daug laiko naršydami telefone. 52 proc. prisipažino bandę imtis veiksmų, kad sutrumpintų mobiliojo telefono naudojimo laiką.

JAMA tinklo tyrimas parodė, kad tik 5 proc. apklaustų 59 397 JAV vidurinių mokyklų moksleivių tolygiai paskirsto laiką miegui ir fiziniam aktyvumui, tuo pačiu ribodami laiką, kurį praleidžia prie ekranų.

Per ilgas naršymas telefone susijęs su keletu fizinei ir psichinei sveikatai pavojingų veiksnių.

Kaip teigia „JAMA Pediatrics“, tyrimo, kuriame dalyvavo 3826 paaugliai, metu mokslininkai nustatė ryšį tarp socialinės žiniasklaidos ir televizijos naudojimo ir depresijos simptomų.

Pernelyg daug laiko leidžiant prie ekranų taip pat padidėja ir nutukimo nei diabeto rizika.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Voice of America“ originalus kūrinys.

Šaltinis: https://www.lrt.lt/naujienos/mokslas-ir-it/11/1291955/tyrimas-parode-kad-prie-ekranu-zmones-vidutiniskai-praleidzia-beveik-9-savo-gyvenimo-metus