Pasaulio organizacijos vienijasi apibrėžti tarptautinį apsaugos nuo dezinformacijos standartą

2023-11-21. Tarptautinis atvirojo kodo ir standartų konsorciumas „OASIS Open“ pristatė duomenų modelį, skirtą kovai su dezinformacija (angl. Defending Against Disinformation Common Data Model, DAD-CDM). Metodologija ir principai, kuriais yra paremta ši iniciatyva, jau yra taikomi ir Lietuvoje, rašoma BNS spaudos centre paskelbtame organizacijos Debunk.org pranešime.

„OASIS Open“ iniciatyva siekiama sukurti keitimosi duomenimis standartus, skirtus dezinformacijos kampanijų analizei, įskaitant ir dirbtiniu intelektu paremtas atakas.

„Vieningos terminologijos ir duomenų modelio sukūrimas yra ypatingos svarbos projektas, ši iniciatyva nulies pamatą organizacijoms iš viso pasaulio bendradarbiauti daug efektyviau, bei kartu reaguoti į tarptautines dezinformacijos atakas. Tai ženkliai padidins mūsų veiksmingumą reaguojant į dezinformacijos atakas. Didžiuojuosi, kad būdami iš Lietuvos, galime prisidėti prie tarptautinių standartų kūrimo”, – sako Viktoras Daukšas, Debunk.org vadovas, DAD-CDM valdybos narys. Lietuva tapo pirmąja šalimi išbandžiusia šią metodologiją ir principus NATO viršūnių susitikimo metu liepą.

Įtakos operacijų kampanijų kontekste, dirbtiniu intelektu paremtos atakos yra gana sudėtingos, o jų vykdytojai geba greitai prisitaikyti. Dirbtinio intelekto naudojimas gali padidinti šių informacinių operacijų poveikį ir kelia vis didesnį susirūpinimą.

Bendras duomenų standartas suteiks organizacijoms bei institucijoms galimybę veiksmingai nustatyti ir atremti dezinformacijos atakas, grįstas dirbtiniu intelektu.

„Pasaulyje, kuriame jau dabar esantį susiskaldymą dar labiau didina plintančios įtakos kampanijos, įskaitant dezinformaciją, sukurti bendrą duomenų modelį yra būtina. Toks modelis supaprastintų dalijimąsi informacija apie įtakos operacijas ir jų analizę – tai leistų laikytis vieningo požiūrio į atsako koordinavimą ir išteklių paskirstymą“, – sakė dr. Georgianna Shea iš Demokratijų gynybos fondo (angl. Foundation for the Defense of Democracies), viena iš DAD-CDM projekto valdybos (PGB) pirmininkių.

DAD-CDM bus naudojamos praktikos, protokolai ir politika, kurie šiandien plačiai taikomi kibernetinio saugumo srityje.

„Gynybos“ koncepcija apima veiksmus realiuoju laiku ir strateginį planavimą, siekiant kovoti su dezinformacijos keliama grėsme taikai, demokratijai ir tokioms svarbioms politikos sritims kaip pandemijos ir klimato kaita“, – sakė dr. Pablo Breueris iš „DISARM Foundation“.

„DAD-CDM turi keletą privalumų, įskaitant greitesnį dalijimąsi perspėjimais, lengvesnį atsako koordinavimą, aktyvesnį dalijimąsi ataskaitomis ir galimybę lyginti veikėjų elgesį. Kartu sukursime stipresnę apsaugą nuo dezinformacijos plitimo ir žalos internete bei padėsime apsaugoti informacijos vientisumą visame pasaulyje“, – teigė jis.

Papildoma informacija

  • STIX („Structured Threat Information eXpression“, liet. „Struktūrinė informacijos apie grėsmes išraiška“) papildo TAXII („Trusted Automated Exchange of Intelligence Information“, liet. „Patikimas automatizuotas keitimasis žvalgybos informacija“) ir yra protokolas, naudojamas saugiam keitimuisi kibernetinių grėsmių žvalgybos informacija.
  • FIMI („Foreign Information Manipulation and Interference“, liet. „Užsienio vykdomas manipuliavimas informacija ir kišimasis“) terminas apibrėžia „dažniausiai teisėtus, tačiau kenkėjiškus elgesio modelius, kurie kelia grėsmę arba gali neigiamai paveikti vertybes, demokratines procedūras ar politinius procesus. Tokia veikla yra manipuliacinio, kenkėjiško pobūdžio, vykdoma sąmoningai ir koordinuotai. Tokios veiklos dalyviai gali būti valstybiniai arba nevalstybiniai subjektai, įskaitant jų įgaliotinius savo teritorijoje ir už jos ribų“.
  • DAD-CDM svetainė: https://github.com/DAD-CDM

Apie „OASIS Open“. Viena iš labiausiai gerbiamų, ne pelno siekiančių atvirojo kodo ir atvirųjų standartų organizacijų pasaulyje, OASIS skatina sąžiningą ir skaidrų atvirojo kodo programinės įrangos ir standartų kūrimą, pasitelkdama pasaulinio bendradarbiavimo galią. OASIS yra pasaulinių kibernetinio saugumo, daiktų interneto (IoT), tiekimo grandinės, privatumo, kriptografijos, debesų kompiuterijos, mobilumo mieste, ekstremalių situacijų valdymo ir kitų turinio technologijų standartų namai. Daugelį OASIS standartų vėliau ratifikuoja institucijos bei naudoja tarptautinėje politikoje ir viešuosiuose pirkimuose. Daugiau informacijos galima rasti adresu www.oasis-open.org.

Apie Debunk.org. Dezinformacijos analizės centas Debunk.org vykdo tyrimus bei medijų raštingumo programas Baltijos šalyse, Lenkijoje ir Balkanų regione. Tarptautinė analitikų komanda gilinasi į tokias temas kaip autoritarinių režimų informacinės įtakos kampanijos, botų veikla socialiniuose tinkluose ir prisideda prie informacinio saugumo standartų tobulinimo. Visi tyrimai prieinami debunk.org svetainėje.

Kontaktai žiniasklaidai: Viktoras Daukšas, Debunk.org vadovas, +370 615 57 007
Pranešimas paskelbtas BNS: https://sc.bns.lt/view/item/473239.