Skaitmeninė ateitis – atėjo. Kokie įgūdžiai yra ir bus svarbūs? Renginio mokytojams Telšiuose atgarsiai 

Skaitmeninė ateitis mums žada tikrai daug, galime tuo neabejoti. O kokie įgūdžiai bus kritiškai svarbūs, kalbant apie nuolat besivystančių technologijų keičiamus mūsų gyvenimus? O kas nesikeis? Kas bus svarbu ateities žmogui? Ateities mokyklai? Renginį „Daugiau Europos mokyklose: įgūdžiai / e. realybė / vertybės“ vedė ir moderavo Skaitmeninės etikos centras.

Šia tema į Žemaitiją EUROPE DIRECT centrai Klaipėdoje, Telšiuose ir Tauragėje sukvietė per 100 Vakarų Lietuvos švietimo srities specialistų – mokytojų, kurie turėjo progą pabendrauti su įdomiais lektoriais ir kelti rūpimus klausimus.

Neatsitiktinai šią publiką – mokytojus – priėmė Telšių ješiva, aukštoji žydų rabinų mokykla, Telšiuose įkurta 1875 m., sovietmečiu uždaryta ir dabar veikianti kaip Žemaičių muziejaus „Alka“ padalinys. Šie metai skelbiami Europos įgūdžių metais, todėl kalbėti apie tuos įgūdžius, kurie reikalingi kiekvienam, technologijoms vis labiau integruojantis į mūsų gyvenimus, tampa itin aktualu.

Vakarų Lietuvos EUROPE DIRECT centrų kvietimu, mokytojams skirtą renginį vedė ir moderavo Skaitmeninės etikos centras: „Džiaugiamės, kad mokytojų bendruomenėje skaitmeninės erdvė iššūkiai aptariami Europos Sąjungos kontekste. Mokytojui išties aktualu, ką perduoti augančiam žmogui, kaip jam padėti kurti sveiką santykį su technologijomis, o drauge – kaip išgyventi šiuolaikinėje realybėje ir nepasiklysti“, – sako  Rasa Jauniškienė, Skaitmeninės etikos centro vadovė.

Skaitmeninė ateitis ir naujos technologijos, o ypač – dirbtinis intelektas atneš visuomenei daug naudos, tačiau kartu kyla ir naujos grėsmės. Skaitmeninis pasaulis nepripažįsta valstybių sienų, todėl būtinos bendros taisyklės ir principai tiek Europoje, tiek ir visame pasaulyje, kaip gyvensime skaitmeniniame amžiuje, kad žmonės būtų saugūs, kad sukurta nauda tolygiai pasiektų visus, o ne tik didžiausius verslus. Europos Parlamentas, atstovaujantis mus, piliečius, priima naujus teisės aktus, kurie užtikrintų dirbtinio intelekto saugą, skaidrumą, apsaugotų jo vartotojus.

„Kalbant apie ES mokykloje, nauji Europos Parlamento priimami teisės aktai yra vienas iš konkrečių pavyzdžių, siekiant suprasti, kokią įtaką EP sprendimai daro kasdieniam žmonių gyvenimui“, – renginyje kalbėdama pabrėžė Daiva Jakaitė, Europos Parlamento biuro Lietuvoje vadovė.

Lina Žemaitytė-Kirkman, Skaitmeninės etikos centro ekspertė ir skaitmeninės gerovės įgūdžių ugdytoja, finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centro „Rockit” vadovė dalijosi patarimais apie tai, kaip suvaldyti skaitmeninę blašką ir pažaboti technologijų dominavimą panaudojant jas pačias.

Kibernetinio saugumo ekspertų asociacijos vadovė, vadovaujanti kompanijai „Emplos“ bei mentoriaujanti „Women4Cyber Lithuania“ Vilma Škarnulytė savo pranešime tarsi sugriebusi už rankos „įvedė“ į skaitmeninės realybės ateitį mūsų gyvenimuose ir supažindino su įdomiausiais technologinio progreso aspektais.

Kibernetinio saugume ekspertas Marius Pareščius dalijosi asmeninėmis patirtimis, ar ir kiek galime būti ramūs naudodamiesi skaitmeninėmis technologijomis ir kas svarbiausia kasdien, galvojant apie savo saugumą internete.

Miša Jakobas, mokytojas, buvęs ilgametis Vilniaus Šolomo Aleichemo gimnazijos direktorius, kalbėjo apie tai, kas niekada nepraras savo vertės, kad ir kaip keistųsi aplinka  – dėmesys vaikui, žmogaus matymas, įsiklausymas, ryšys, pajautimas, gebėjimas ugdyti asmeniniu pavyzdžiu. Pranešėjo vardijami dalykai kaip niekad svarbūs ir šiandien, tokie jie liks ir ateityje, greta išmaniausių skaitmeninės technologijos pavyzdžių, net ir stebėtinai gerai atkartojančių žmogišką elgesį ar emocijas.

„Įspūdžiai po renginio – patys geriausi, –  sako Telšių EUROPE DIRECT vadovė Auksė Valackonienė. – Labai džiugu, kad mokytojai domisi ir Europos Sąjungos bendraisiais, ir skaitmeninių temų klausimais – apie tai, kas jų laukia ateityje ir kaip įgūdžius, apie kuriuos kalbėta, sėkmingai panaudoti savo darbe ir gyvenime”.

Pasak jos, automobiliai be vairuotojo, spausdinami drabužiai, namai ar maistas dar netapo mūsų kasdienybe, bet virtualus pasaulis jau yra tapęs integralia mūsų gyvenimo dalimi, ir apie tai kartais net nesusimąstome, kaip, pavyzdžiui, apie gūglo žemėlapius vairuojant. „Gal kai kuriuos ir supurtė mintis, ar bespėsim į tą fantastiškąją realybę, bet visgi: kad ir ką pasiūlys skaitmeninė erdvė, būtinai reikės ir gyvo žodžio, ir gyvo bendravimo. Svarbiausia – nepamiršti savęs, žmogiško gilumo, savasties, dvasios, vidaus”, – sako A. Valackonienė.

Iš renginio visi skirstėsi Lietuvos spaudos fotografų klubo nuotraukomis-atviraiškiais ir palinkėjimais nešini: nesiųsk žinutės, siųsk atviruką. Tikrą.

Renginio organizatoriai – EUROPE DIRECT Telšiai, EUROPE DIRECT Klaipėda ir EUROPE DIRECT Tauragė, renginio partneriai – Europos Parlamento biuras Lietuvoje, Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje ir Skaitmeninės etikos centras.

Renginio programa

Renginio akimirkos – galerijoje (foto – Skaitmeninės etikos centro).

Daugiau naujienų: Skaitmeninės etikos centras feisbuke